Вести од регионот

Веќе неколку денови манастирот „Сите Светии“ во Лешани и жителите се оставени без вода на овие високи температури

Жителите на селото Лешани, општина Дебрца се жалат на, како што велат во дописот испратен до медиумите, катастрофалната состојба во која се наоѓа во моментов манастирот „Сите Светии“ и селото Лешани. Во летниот период сите години уназад, така и оваа, не се известува за рестрикциите за вода кои ги воведува Општината Дебрца и согласно тоа […]

Охрид

Охрид

(ФОТО) Исечени палмите долж патеката од каналот Студенчишта до хотел Парк

Охрид

Колку дивоградби решија Владата и Општина Охрид, после два месеци од рокот на УНЕСКО?

Поминаа скоро два месеци откако УНЕСКО им даде рок на Владата и Општина Охрид до февруари 2020 година да се справат со дивоградбите, а видливи резултати нема. Во меѓувреме беше изработен регистар на дивоградби, при што беше соопштено дека во Охрид има 1076 дивоградби од кои 409 во заштитеното подрачје. Сепак и покрај ваквиот податок, […]

Охрид

(ФОТО) Гори шумата над селото Опеница

Шумски пожар над охридското село Опеница. Од охридската против пожарна единица ја потврдја информацијата. За ОХРИД 24 велат дека на терен се со едно возило и тројца пожарникари, а има и екипи на шумското претпријатие. Пожарот е видлив и од центарот на Охрид. Ова е втор шумски пожар за кратко време во охридскиот регион. Претходно […]

Охрид

(ФОТО) Градскиот полигон во Охрид нем споменик на едни добри времиња

Некогаш убаво уреден спортски терен на кој спортуваа генерации охридски спортисти и сите граѓани сега не остана буквално ништо и претставува срам за сите. Полигонот за мали спортови во центарот на Охрид, нем споменик на едни добри времиња. Од негогаш место каде сите охриѓани без разлика на возраста, доаѓаа да спортуваат, да се рекреираат или […]

Следете

Спорт

Охриѓаните Божидар Димитиревиќ и Давид Велковски го исполнија и последниот критериум за учество на Светското Таеквондо ИТФ првенство во Бугарија

Божидар Димитиревиќ и Давид Велковски го исполнија и последниот критетиум за учество на Светското Таеквондо ИТФ првенство кое ќе се одржи во Пловдив –Бугарија од 24-30 август 2019. Двајцата јуниори кои се докажани натпреварувачи на бројни меѓународни натпревари, после седум годишен труд се изборија за критериум за учество на Светско првенство. Покрај бројните меѓународни медали […]

Згаснува ли една од постарите спортски манифестации во Охрид – Охридскиот атлетски маратон?

Ќе изгуби ли Охрид уште една од постарите и позначајните спортски манифестации, охридскиот атлетски маратон? Ова прашање се поставува откако организаторите на фејсбук објавија статус во кој се вели дека овогодинешното 33-то издание на маратонот ќе биде последно организирано од досегашниот организационен одбор. Нивниот статус ви го пренесуваме во целост: „Почитувани љубители на атлетиката и […]

Настап на Некст тајм и Ѓоко Танески на финалето на турнирот во Велгошти

Денеска, со почеток во 21 часот ќе започне финалната разврска на 16-то издание на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2019“. Благодарение на спонзорите програмата за финалниот ден од 16-то издание на турнирот во мал фудбал кој се одржува во с.Велгошти по повод верскиот празник Св. Петка ќе биде збогатен со настапот на Ѓоко Танески и мега популарниот […]

Култура

Култура

Дарко Брлек: Сега знам зошто Охрид е единствен во светот

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс“ и кларинетистот Дарко Брлек два дена уживаа во прошетките на брегот на Охридското Езеро. Иако повеќето од нив, веќе биле во Охрид, тие беа воодушевени од културно-историските споменици, средновековните цркви и манастирскиот комплекс Свети Наум. – Неверојатно е колку убав град е Охрид. Многу ми се допаѓа, сум бил повеќе пати, […]

Култура

Со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе се одбележи 59-от роденден на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе одбележи 59 години од своето постоење. Директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ, на прес-конференција посветена токму на роденденскиот концерт што ќе се одржи вечерва, истакна дека е огромна е честа да се биде дел од тимот што го подготвува и реализира годинешново фестивалско издание и потсети дека многу луѓе оставиле свој […]

Култура

Театарот во Охрид трпи поради претходните политички пазарења за директор на Центарот за култура „Григор Прличев“

Театарот во Охрид трпи поради претходните политички пазарења за директор на Центарот за култура „Григор Прличев“

Култура

Инва Мула позната од филмот „Петтиот елемент“ вечерва на Охридско лето

Особено ми значи што сум дел од 59-тото по ред издание на фестивалот „Охридско лето“, што подразбира дека станува збор за еден сериозен фестивал којшто навистина се грижи за уметниците и за доловувањето на уметноста. Ова денеска на прес-конференција го изјави светски познатата оперска певица, сопранот Инва Мула од Албанија која вечерва, заедно со нејзините […]

Култура

Во НУЦК „Григор Прличев“ резултатите се катастрофални, иако власта на СДСМ промени дури тројца директори

Во НУЦК „Григор Прличев“ резултатите се катастрофални, иако власта на СДСМ промени дури тројца директори

Рекламно видео