Претседателот на словенечкиот Државен збор во Македонија

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија Милан Брглез денеска во официјална посета на земјава. Ќе има обраќање во Собранието на Република Македонија.

Брглез со високи државни и воени почести ќе биде пречекан на главниот влез на Собранието од страна на претседателот на македонскиот Парламент, Талат Џафери. По пречекот Џафери и Брглез ќе имаат средба.

Во Собранието претседателот на словенечкиот Државен збор ќе има и заедничка средба со претседателите на комисиите за надворешна политика и за европски прашања, Антонијо Милошоски и Артан Груби.

За време на посетата, Брглез ќе се сретне и со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk