Вести од регионот

Власта го покажа своето лицемерно лице преку примерот со Вевчани

Сосема човечки и природно е да се осудат сите повици на насилство независно во кое време и од кого доаѓаат. Истото се однесува и на најновите облици на агресија во Македонија, притоа ненавлегувајќи подлабоко во анализа дали нивниот автор се вика Господин или се презива Тричковски. Меѓутоа, она што длабоко повредува и пече е лицемерието […]

Охрид

Охрид

Охриѓанец физички ја нападнал сопругата

Охрид

Кривична за охриѓанец – организирал семејна веселба во неговиот дом

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Ш.К.(47) од Охрид, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – При извршена контрола на 21.11.2020 година, полициските службеници констатирале дека тој, организирал семејна веселба со присуство на 20 […]

Охрид

Лидер: Директорот на охридската болница не нападна со лопата, имаше и пиштоли – сведочи охриѓанец!

Обидот на 22 годишниот охриѓанец Михаил Арсенов да разговара со својата девојка која сакала да му раскине завршил со тоа тој и неговиот брат да бидат физички нападнати ни помалку ни повеќе од директорот на охридската болница Горан Балески. Младиот Арсенов за Лидер сведочи дека откако влегол во станот на нејзината колешка, инаку и двете вработени […]

Охрид

Синоќа полицијата во Охрид фати 5 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол

На 13/14.01.2021 година, во периодот од 17 до 01 часот, на подрачјето на СВР Охрид спроведена е акциска контрола на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Притоа, констатирано е дека седум возачи управувале возила под дејство на алкохол, пет во Охрид и по еден во Струга и […]

Спорт

Вечерва навиваме! Македонија го игра првиот натпревар на СП 2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:30 часот ќе се сретне со Шведска во 1. коло од Г-групата на Светското првенство во Египет. Избраниците на селекторот Данило Брестовац право за настап на Мундијалот добија по откажувањето на чешката репрезентација и во Каиро пристигнаа на само еден ден пред натпреварот. Сепак, од таборот на нашата репрезентација се […]

Со Мрме на ЕП: ФФМ му го продолжи договорот

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија го потврди новиот договор со селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски. – Како што ветивме пред јавноста за нашиот прв избор за селектор, денеска потврдуваме дека го продолжуваме патот кон успехот. Со Игор лесно се договоривме за сите детали околу продолжување на соработката бидејќи и кај него […]

Замина „Божјата рака“: Почина Диего Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона, денеска починал во својот дом во градот Тигре на 60-годишна возраст. Веста била потврдена за ЕСПН.  Како што известуваат светските медиуми, Марадона се опоравувал од операцијата за субдурално церебрално крварење и пред две недели бил отпуштен од болница, денеска починал по срцев удар. Според докторот што го лекувал, иако операцијата била успешна, […]

Култура

Култура

Вечерва во Охрид, политичарот и хуманист, професорот Романо Проди ја прими Светската награда за хуманизам

Охрид и Македонија се прататковината, магна карта на европскиот хуманизам, со самиот факт што Свети Климент Охридски, на стотина години пред првиот европски универзитет, во Болоња, овде ја формираа првата хуманистичка школа.

Култура

Црвен крст Охрид со активности и препораки за Водици

Во рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната и социјално-хуманитарната дејност.

Култура

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме за поддршка на Борко, Столе и Лазаров

Додека трае првенството во ракомет, на кое македонските ракометари се најдоа во средиштето на јавни препирки околку тоа дали да се пее „Бисер Балкански” во соблекувалната и дали поради тоа да се суспензираат некои ракометари,

Култура

Свети Наум Охридски

Свети Наум Охридски Чудотворец (830 – 910) еден од основоположниците на словенската и македонската писменост, просветен средновековен научник, писател, а и учител.

Култура

Ефто Пупиноски лут на охриѓани: Што луѓе бевте? Многу ми е жал што ви направив толку убава песна!

Популарниот фолк пејач Ефто Пупиноски на својот Фејсбук профил навреден од односот на охриѓани напиша статус која ја разбранува јавноста.