ФОТО: Македонци, Турци, Албанци, Еѓипќани на ифтарска вечера во Охрид

Четврта година со ред, жителите на улицата „Шар Планина“ од охридската населба Воска се собираат на традиционалната ифтарска вечера.

На ифтарот годинава присуствуваа околу 120 верници, а помеѓу нив имаше од сите националности кои живеат во Охрид: Македонци, Турци, Албанци и  Еѓипќани.

Рамазанските пости годинава завршуваат на 24-ти јуни, а на 25-ти во недела, муслиманите го прославуваат Рамазан Бајрам.

ифтар 1

ифтар 2

ифтар 3

ифтар 4

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk