Активни петнаесетина пожари низ Македонија

Петнаесетина пожари се уште активни во земјава. Ноќеска повторно гореше нискостеблестата шума во околината на манастирот во Трескавец кај Прилеп. Пожарот е локализиран и изгаснат.

пожари

Според Центарот за управување со кризи, до крајот на јули во земјава биле регистрирани 164 шумски пожари. И натаму гори во Чашка, на Караџица, Тетовско, Кичевско, во Мариово, Кавадаречко, а има и уште четири пожари во Македонски Брод.

ОХРИД 24

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

© Ohrid24.mk. Сите права се задржани.
Текстот не смее да се презема, во целина или во делови без договор со Ohrid24.mk