Да се потсетиме: Во 2015 беа ПРОТИВ, а денеска ракоплескаа од првите редови!

Премиерот во заминување, Зоран Заев заедно со градоначалникот Константин Георгиески денеска организираа свечено отворање на новоизградениот затворен зелен пазар во Охрид, објект изграден по пат на приватно – јавно партнерство на Општина Охрид и компанијата АД „Илинден“ од Струга. За потсетување е тоа што во 2015 година СДСМ ја обвинуваа тогашната локална власт предводена од […]

Повеќе

Охриѓани со празен отчет порачаа: 100 дена – 100 лаги на Георгиески

Граѓаните на Охрид симболично преку празен отчет за неработењето на Локалната самоуправа порачаа 100 дена – 100 лаги на градоначалникот Константин Георгиески. Флаери со празен отчет се забележуваат насекаде низ градот искажувајќи го незадоволството на граѓаните кон односот на градоначалникот Георгиески и локалната власт за проблемите во градот како и неисполнетите ветувања за нови проекти. […]

Повеќе

Постизборна амнезија за ветувањата во туризмот и во Охрид

Комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ објави текст во кој вели дека СДСМ во својот План за живот ветувал паметен урбан развој на општините, пешачки и велосипедски патеки, катни гаражи, кружни текови, обиколница, експресни патишта и уште многу проекти за развој на туризмот. „Денес сме сведоци дека нема ништо од таквите ветувања! Она што гледаме е […]

Повеќе

(ФОТО) Пожарот во Опеница уште активен, го задуши цел Охрид

Пожарот кај селото Опеница е уште активен, а чадот стигна и до Охрид на што граѓаните реагираат на миризбата. Граѓаните чекаат реакции од страна на градоначалникот Константин Георгиески како и од командирот на пожарната Спасе Прентоски кои цело време ги нема. Очигледно надлежните воопшто не ја сфаќаат сериозно целата ситуација. Пожарот избувна попладнево, а првично […]

Повеќе