Нови 182 заболени со ковид-19, во Охрид 6

Охрид

Во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 107
– Куманово 14
– Штип 4
– Тетово 23
– Струга 5
– Битола 2
– Охрид 6
– Гостивар 4
– Струмица 1
– Кочани 1
– Берово 1
– Ресен 13
– Неготино 1

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово и двајца од Тетово. Во ГОБ „8 септември“ починати се пет лица – двајца пациенти од Тетово, еден на возраст од 81 година хоспитализиран на 16 јуни и пациент на 72 години хоспитализиран на 12 јуни. Кај тројца пациенти вирусот е потврден постмортем – пациентка од Куманово на 64 години и уште двајца пациенти од Скопје на возраст од 68 и 65 години. Во ОБ Куманово почина пациент на 85 години, хоспитализиран на 10 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 33 оздравени пациенти.

– Скопје 22
– Дебар 1
– Штип 1
– Прилеп 1
– Тетово 1
– Велес 2
– Битола 1
– Кочани 2
– Свети Николе 1
– Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 47.793 тестирање на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4664, бројката на оздравени пациенти е 1836, на починати е 216, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2612.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•        Скопје 2243, активни 1507
•        Куманово 668, активни 219
•        Дебар 62, активни 10
•        Штип 254, активни 205
•        Прилеп 229, активни 16
•        Тетово 481, активни 297
•        Струга 147, активни 68
•        Велес 156, активни 29
•        Битола 37, активни 9
•        Охрид 90, активни 71
•        Кавадарци 8, активни 3
•        Гостивар 78, активни 52
•        Гевгелија 8, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•        Струмица 10, активни 7
•        Крива Паланка 10, активни 4
•        Радовиш 4, активни 0
•        Крушево 5, активни 2
•        Кочани 56, активни 23
•        Пробиштип 11, активни 9
•        Демир Хисар 1, активни 0
•        Македонски Брод 3, активни 1
•        Пехчево 5, активни 2
•        Берово 3, активни 2
•        Валандово 5, активни 3
•        Виница 3, активни 0
•        Делчево 1, активни 0
•        Кратово 4, активни 2
•        Свети Николе 11, активни 9
•        Кичево 5, активни 2
•        Ресен 47, активни 46
•        Неготино 19, активни 10 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

извор: Министерство за здравство

Please follow and like us:
Tagged