До четврток дождливо и ветровито, од петок стабилизирање на времето и пораст на температурите

Македонија

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен, во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19, а максималната ќе достигне од 22 до 30 степени Целзиусови.

В среда и в четврток ќе има повремени врнежи од дожд. Температурите ќе бидат во опаѓање, особено во четврток кога ќе дува повремено силен северозападен ветер. Потоа времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст.

Please follow and like us:
Tagged