Започнал да гради куќа без одобрение, полицијата му поднесе пријава

Регион

Поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „бесправно градење“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Р.А.(52) од Струга, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

– Тој, во својство на сопственик на катарстарска парцела во Струга, во текот на годинава, без соодветно одобрение и спротивно на основниот урбанистички проект, започнал со изградба на станбена куќа. Од извршениот инспекциски надзор донесено е решение со кое на инвеститорот му се наложува да се отстрани дел од нелегалната градба, истакна Димоски.

фото: архива

Please follow and like us:
Tagged