Познат идентитетот на крадецот кој ги ограби црквите „Св. Илија“ во Велгошти и „Св. Никола“ во Белчишта

Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кражби и тешки кражби во цркви на подрачјето на Охрид и Дебарца, на 27.11.2020 година, во селото Ботун, приведен е Т.Б.(50) од Штип, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

– Против него, СВР Охрид ќе поднесе кривична пријава. Т.Б. е осомничен за извршена тешка кражба во црквата „Св.Илија“ во охридското село Велгошти, и во црквата „Св.Никола“ во селото Белчишта, општина Дебарца, од каде одзел пари, а биле пријавени во полициска станица, претходниот ден, истакна Димоски.

Please follow and like us:
Tagged