Струга загуби врвен доктор: Од компликации од Ковид-19 почина хирургот Владимир Кочоски

Регион

Хирургот Владимир Кочоски од струшката болница почина од последици на Ковид-19, пишува СДК.

Шеесетгодишниот д-р две недели се лечел од ковид-19 на скопската Инфективна клиника и по добиениот негативен тест, ден пред неговото пуштање дома, нагло му се влошила состојбата поради нарушените витални органи од опасниот вирус. Итно бил префрлен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), но не успеал да се избори со компликациите што ги предизвикал вирусот.

Повеќе прочитајте ТУКА.

Please follow and like us:
Tagged