Охриѓанецот кој почина од британскиот сој на коронавирус имал прекумерна тежина

Охрид

46-годишен охриѓанец е првата жртва на британскиот вид на корона вирус.

Веста за „Фокус” ја потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Тој за медиумот додава дека кај пациентот постоел ризик фактор – гојазност, односно имал прекумерна тежина.

Случајот е од четврти јануари, кога кога бил потврден позитивен тест кај заболениот. 

Please follow and like us:
Tagged