На 99-годишна возраст почина принцот Филип

Свет

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на британската кралица Елизабета Втора, почина утрово на 99-годишна возраст. Бакингемската палата ја потврди неговата смрт. Знамињата на значајните згради во Велика Британија се спуштени на половина копје, а најавен е период на жалост. Војводата од Единбург беше во брак со британската кралица 73 години.

Please follow and like us: