(ФОТО) Започна 62. издание на фестивалот „Охридско Лето“

Култура Охрид

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков присуствуваше на свеченото отворање на 62. издание на најреномираната музичко сценска манифестација „Охридско Лето“.

На отворањето на фестивалот синоќа на Античкиот театар во Охрид настапија светски познатите тенори од Италија, Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини. Италијанските уметници настапија под диригентската палка на Лоренцо Бицари придружувани од Оркестарот на Македонската опера и балет.

По традиција, свеченото отворање беше проследено со интонирање на фестивалската химна, палење на фестивалскиот оган  и богат огномет над охридското небо.

На годинешното 62-ро издание љубителите на уметноста ќе имаат можност да уживаат во 36 концерти, 9 театарски претстави и 6 настани во дополнителната програма. Од денеска до 20 август, на отворените сцени Антички театар, Долни Сарај, Предворје на црквата Света Софија, во црквата Света Софија и во Центарот за култура, ќе настапат над 1000 уметници од 25 земји ширум светот.

Ohridsko_leto_13072022001
Ohridsko_leto_13072022002
Ohridsko_leto_13072022003
Ohridsko_leto_13072022004
Ohridsko_leto_13072022005
Ohridsko_leto_13072022006
Ohridsko_leto_13072022007
Ohridsko_leto_13072022008
Ohridsko_leto_13072022009
Ohridsko_leto_13072022010
Ohridsko_leto_13072022011
Ohridsko_leto_13072022016

Please follow and like us:
Tagged