Охриѓанец заработи кривична пријава бидејќи вршел јавен превоз без лиценца

Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 62-годише охриѓанец и против правен субјект со седиште во Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „вршење на јавен превоз без поседување лиценца“.

При контрола извршена на 12.10.2022 година на булеварот „Туристичка“ во Охрид, полициските службеници го затекнаа пријавениот при управување такси возило кое вршело превоз на патници во внатрешниот сообраќај, сопственост на правното лице, без соодветна лиценца издадена од надлежен државен орган, се вели во билтенот на Министерството за внатрешни работи.

Please follow and like us: