Хансен е МВП, тројца Норвежани и ниеден Французин во идеалниот тим на СП

Спорт

Микел Хансен е прогласен за најкорисен играч на Светското ракометно првенство во Германија и Данска. Со 72 гола беше прв стрелец, а со 37 асистенции петти асистент на Мундијалот. Во идеалниот тим на првенството има двајца Данци, тројца Норвежани, по еден Германец и Шпанец, а ниеден Французин.

Идеален тим на СП:

Микел Хансен (Данска) МВП

Магнус Јондал (Норвешка) ЛЕВО КРИЛО

Сандер Сагосен (Норвешка) ЛЕВ БЕК

Размус Лауге (Данска) СРЕДЕН БЕК

Фабијан Виде (Германија) ДЕСЕН БЕК

Феран Соле Сала (Шпанија) ДЕСНО КРИЛО

Бјарте Мирхол (Норвешка) ПИВОТ

Никлас Ландин (Данска) ГОЛМАН

ОХРИД 24

Please follow and like us:
Tagged