Данска е новиот светски ракометен шампион

Спорт

Ракометната селекција на Данска за прв пат ја освои титулата светски првак во својата историја победувајќи ја Норвешка во финалето во Хернинг од 31:22.

Данците беа супериорни и незапирливи и во големото финале против Норвежани, и со тоа стигнаа до првото светско злато и тоа на свој терен во Хернинг со поддршка на многумина свои навивачи.

Во битката за третото место, Франција минимално со 26:25 ја совлада Германија.

ОХРИД 24

Please follow and like us:
Tagged