29-годишна родилка од Охрид почина на клиниката во Скопје

Црна хроника

29-годишна родилка од населба Рача, Охрид, завчера починала од сепса на клиниката во Скопје.

Жената пред неколку дена се породила на гинеколошкото одделение при ЈЗУ Општа болница Охрид и на свет донела здраво и живо бебе. После породувањето жената била задржана на одделението. Дента кога жената требело да биде отпуштена, при станување од креветот состојбата и се влошила и се онесвестила по што итно била пренесена на клиниката во Скопје.

Таму лекарите констатирале смрт, а причина за тоа било сепса.

ОХРИД 24

Please follow and like us:
Tagged