Труење на свадба во Струга, десетина гости завршија во болница

Регион

Десетина лица се примени во болница откако се затруле на свадба во Струга. Неофицијално причината била тортата, а Агенцијата за храна и ветеринарство испитува примероци од храната за да ги утврди причините.

Гостите синоќа биле примени во болницата, со симптоми на дијареа и повраќање, но биле пуштени на домашно лекување.

Случајот ќе го испитува и Центарот за јавно здравје.

извор: Курир

ОХРИД 24

Please follow and like us:
Tagged