Свето Богојавление-Водици

Охрид

Денеска кога го празнуваме споменот на Светото Богојавление, во храмот „Успение на Пресвета Богородица – Каменско“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.
По завршувањето на Литургијата, свечената литија, предводена од Митрополитот Тимотеј, се упати кон водите на Охридското Езеро, каде според традицијата, беа осветени охридските води и беше фрлен Крстот. Оваа година Крстот заврши во рацете на Иван Лотески од Охрид.
(Дебарско-кичевска епархија)

Please follow and like us:

Преглед

Travel Destination
Enjoyment
Expensive
Hospitality and security
Резиме
Caramels jelly beans oat cake ice cream ice cream ice cream sweet roll fruitcake lemon drops. Macaroon pastry lollipop donut fruitcake. Icing dragée tootsie roll apple pie gummies. Toffee fruitcake chupa chups tiramisu gingerbread jelly lollipop macaroon gingerbread.
4.5