Државата гори, Мерко вработува: 14 нови луѓе им се приклучуваат на 213 административци

Секоја мајка којашто го изгубила синот, ќе го најде во зградата на општина Струга. Во услови кога се соочува со блокирана сметка и куп долгови, градоначалникот Рамиз Мерко ја полни општината со нови вработувања, пренесува ТВ Алфа. Заклучно со 31.12.2020-та, општината броела 213 вработени, но оваа бројка се зголеми за 14 нововработени кои добија решенија […]

Повеќе

Администрацијата останува дома

Комисијата за заразни болести на состанокот утринава одлучила административците да не се вратат на работа со полно работно време, односно да работат како досега, објавија неколку портали. Комисијата требаше да одлучи дали од понеделник Администрацијата ќе се врати на работа, но засега одлуката е да продолжат да работат како досега, во систем на ротација или […]

Повеќе

Власта продолжува со партизација на институциите – нови огласи за партиски вдомувања

Трендот на партиски вработувања во Македонија продолжува. Во моментот се активни неколку огласи и тоа во Министерство за финансии, Државниот завод за ревизија, Национална установа филмски центар Вардар Скопје, Национална установа Театар за млади и деца Скопје, како и вработување во националната радиодифузија. Според огласите, се бараат лица на различни позиции од раководители нa сектор, […]

Повеќе

Од денеска стартуваат новите мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се ограничи за 50 отсто. Ова се дел од препораките на Комисијата за заразни болести со цел заштита од Ковид-19, кои Владата вчера ги усвои и истите веднаш стапија на […]

Повеќе

Власта нема пари за да исплати плати на администрацијата

Дамјан Манчевски, министер за администрација и информатичко општество од СДСМ во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, вели дека прашање е дали воопшто ќе се подели плата на вработените во администрацијата. – Во овие времиња не е само кој колку земал плата, туку мора да покажеме солидарност. Навистина ќе треба да вложиме […]

Повеќе