(ФОТО) Охриѓани се гушат: Мерните станици синоќа регистрираа високо загадување

Мерните станици синоќа покажуваа големо загадување на воздухот во Охрид. Според податоците од апликацијата „Мој воздух“ најзагадено повторно беше на мерната станица „Марко Цепенков“ со 560 ПМ10 честички на метар кубен, што е за десет пати повеќе од дозволеното. На мерната станица „Мирче Ацев“ беа измерени 285 ПМ 10 честички на метар кубен, а на […]

Повеќе

Охрид со Константин Георгиески се најде на врвот на најзагадени градови

Охрид со Локалната власт предводена од градоначалникот Константин Георгиески се најде на врвот на најзагадени градови во Македонија.За Георгиески чистиот воздух не е клучен за здравјето и за животот на охриѓани и не презема ништо за да се справи со проблемот, се вели во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. – На мерната станица ,,Марко […]

Повеќе

(ФОТО) Охрид синоќа во врвот според аерозагаденоста: Место воздух се дишеше отров

Според податоците од апликацијата „Мој воздух“, Охрид синоќа беше во најзагадените градови. Најалармантна е ситуацијата кај мерната станица „Марко Цепенков“, односно кај Општата болница, каде во 00 часот беа измерени 488 пм10 честички на метар квадратен или речиси 10 пати повеќе од дозволеното. Таму изминатото деноноќие во повеќе наврати бројките беа во црвената зона. Ништо […]

Повеќе

(ФОТО+ ВИДЕО) Буково утрово повторно гореше – Охриѓани и вечерва се гушат

Депонијата Буково утрово повторно гореше. Од друга страна охриѓани и вечерва дишат загаден воздух, покажува апликацијата „Мој Воздух“. Локалната власт иако најавуваше сет мерки со кои ќе се реши проблемот со аерозагадувањето, досега нема преземено ништо. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе