Скандалозна изјава на Груби: Ако нема слушалки, учете албански, оти е јазик на иднината во Македонија

Албанскиот е јазик на иднината, порача пратеникот Артан Груби на седницата на собраниската Комисија за евроинтеграции на која се дискутираше за евроинтегративните процеси во Република Македонија по Самитот на Европскиот совет овој месец, на кој Македонија не доби датум за преговори. Оваа забелешка на Груби следуваше откако пратениците од опозицијата реагираа дека немаат слушалки за […]

Повеќе

Кој е во право Атанасов или владата: Ќе учат ли основците албански јазик ?

Дали албанскиот јазик станува задoлжителен за основците, ова е прашањето кое редакцијата на „Инфомакс“ му го поставило на заменик министерот за образование во ocтавка, Петар Атанасов, откако на социјалните мрежи се појави шпeкyлација дека од трето одделение, основците зaдoлжитeлно ќе го изучуваат во училиштата албанскиот јазик без разлика на нивната етничка припадност. –На социјалните мрежи […]

Повеќе

(ФОТО) Двојазичноста беше само во главите на вмровците: А сега двојазични табли на албански и во Пробиштип каде нема ниту еден албанец

Двојазичноста и тиранската платформа се само во главите на вмровците, иронично коментираа функционерите и приврзаниците на СДСМ и актуелната власт само до пред извесно време. Но, двојазичноста еве ја стигна и во Пробиштип, каде што нема ниту еден Албанец. За Пробиштип се изготвени табли на кои и на албански пишува: Министерство за труд и социјална […]

Повеќе