Антикорупциска бара Владата сама да ги урива дивоградбите во Охрид и Струга

Државната комисија за спречување на корупција ќе побара од Владата да ги преземе сите активности за ги одземе ингеренциите на Општина Охрид и Општина Струга, и таа да ги урива дивоградбите. Причината, според претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, е премалата сума која Охрид во 2019 ја има одделено за ангажирање на фирма која треба да […]

Повеќе

(ФОТО) Зоран Заев спротивно на закон, го назначил Нефи Усеини за член на надзорен орган на Центарот за социјална работа во Охрид

Поранешниот премиер Зоран Заев, на неколку дена пред заминување од функцијата, на незаконит начин го поставил советникот во Советот на општина Охрид, Нефи Усеини, за член на надзорен одбор во Центарот за социјална работа во Охрид. Имено ваквата одлука на поранешниот премиер Зоран Заев, е во спротивност со членот 44 од Законот за спречување на […]

Повеќе

Антикорупциска иницира кривична постапка против Рамиз Мерко за „ауди-то“

Државната комисија за спречување на корупција денеска иницираше поведување постапка за кривично гонење пред надлежното Јавно обвинителство за градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, поради извршување на функцијата спротивно на начелата на законитост и интегритет и на јавниот интерес и интересот на општината, потврдени се наводите на извршената ревизија. Имено, ДКСК оформила предмет за Мерко […]

Повеќе

За функционерите на СДСМ не важи законот: Советникот од Охрид Сашо Ставрески извршува две функции истовремено, а никој досега не реагира

Власта на СДСМ предвoдена од градоначалникот Константин Георгиески е синоним за криминал и корупција. За функционерите на СДСМ не важи законот. Ова денеска на прес конференција го истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Перчо Божиновски, кој побара од државната комисија за спречување на корупцијата веднаш да постапи по доставената претставка од страна на ВМРО-ДПМНЕ за судир […]

Повеќе

Антикорупциска побара раскинување на сите договори со фирмите на Нефи Усеини

Антикорупциската комисија преку официјален допис испратен до власта во Охрид побарала да се раскинат сите договори со фирми во сопственост на советникот во Советот на Општина Охрид, Нефи Усеини, пренесува Скопје1 Ваквиот епилог, како што пишува порталот, доаѓа од како еден реномиран новинарски истражувачки центар поднесол документи до комисијата, а истото го сторила и опозициската […]

Повеќе

Антикорупциска: Фирмата на Усеини не смее да учествува во тендерот за уривање на дивоградби во Охрид!

Фирмата на советникот во Охрид, Нефи Усеини не смее да учествува во тендерот за уривање на дивоградбите во Охрид, велат од Антикорупциска комисија. „Државната комисија за спречување на корупцијата смета за потребно да укаже на ограничувањата кои се однесуваат на службените лица во соработка со правни лица, што се во нивна сопственост или во сопственост […]

Повеќе

(ВИДЕО)Антикорупциска се слушаме? Во Охрид во сред изборна кампања, СДСМ и Константин за глас повеќе асфалтираат улици во вечерните часови

На само неколку денови од гласањето за градоначалник на Охрид, СДСМ и Константин Георгиески, во доцните вечерни часови асфалтираат улици. Зошто толкаво брзање па мора да се работи и доцна во ноќта? Зарем во овие година и пол не најдоа време да ја асфалтираат оваа улица во Лескоец? Но очигледно е дека СДСМ и Константин […]

Повеќе