Оливер Спасовски не си поднесе оставка за бегството на Мијалков, не чувствувал одговорност

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција рече дека најкатегорично ги отфрла шпекулациите за какви било договори за бегството на Сашо Мијалков. – МВР ги презеде сите расположиви мерки за обезбедувањето на лицето и активно работи на пронаоѓање на бегалецот и негово приведување пред правдата, рече Спасовски, презентирајќи хронологија на настаните според него и МВР. […]

Повеќе

Мицкоски: Бегството беше договорено – време е за техничка влада!

Правда во Македонија нема затоа што си имаме работа со мафија. Вака лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја започна денешната прес-конференција по вчерашното бегство на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. – Денеска криминалците и властите се едно, нема разлика. Кој одговараше досега за криминал? Никој. Тоа е така затоа што мафијата има своја држава. […]

Повеќе

Трајанов: Виновник за бегството на Мијалков е Заев

„Со овие случувања загрозена е Владата, рече Павле Трајанов во утринското јавување за „Утрински Брифинг“. „Владата е во исклучителна сложена состојба, во криза условно кажано. И како ќе се менаџира овој процес времето ќе покаже. Тоа е една димензија, јас анализирајќи ги барем досега присутните информации објавени, јавни информации од јавноста, мислам дека ние имаме […]

Повеќе

Додека Спасовски ажурира членство по куќи Мијалков му побегна пред очи – Оставка веднаш

Оливер Спасовски да си даде оставка веднаш, повикуваат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека додека Спасовски ажурира членство по куќи Сашо Мијалков му побегна пред очи. Иако институциите знаеле уште од саботата дека постои опасност да бега МВР 24 часа не преземале ништо и чекале да побегне. Според информациите кои излегоа во јавноста институциите знаеле уште во […]

Повеќе

3еколи: По „бегањето“ на Мијалкoв неприфатлива е било каква друга изјава на 3aeв, Спacoвски, Mapичиќ која не почнува со „Оваа Влада поднесува…

Според аналитичарот Арсим Зеколи постои само една прифатлива постапка од премиерот и министрите за внатрешни работи и правда по бегството на Сашо Мијалков. – Шеги на страна, доколку Грујо го протнаа како „пропуст“, по „бегањето“ на СМ неприфатлива е било каква друга изјава на Заев, Спасовски, Маричиќ која не почнува со: „Почитувани граѓани, свесна за […]

Повеќе

Се огласи МВР: Преземаме мерки за пронаоѓање на Мијалков

Министерството за внатрешни работи утрово официјално се огласи околу недостапноста на Сашо Мијалков и велат дека се преземаат мерки за негово пронаоѓање, но засега нема официјална потврда дека е распишана и потерница. „Судот му одреди мерка куќен притвор на Сашо Мијалков. Преземаме мерки и активности за негово пронаоѓање“, велат од МВР за „360 степени“ во нивното прво […]

Повеќе

Ќе има ли одговорност од Заев и Спасовски за исчезнувањето на Мијалков?

Ќе понесе ли некој одговорност за „исчезнувањето“ на Сашо Мијалков? Дали тоа ќе бидат Зоран Заев и Оливер Спасовски или тие повторно ќе се прават на триипол  и одговорноста за снемувањето на Мијалков нема да ја пронајдат кај себе, останува да се види, пишува Република. Во МВР владее молк, откако и по повеќе од половина […]

Повеќе

Мијалков во бегство, последен пат бил виден со Коневски

МВР издаде потерница за поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков. Алсат од извори во полицијата дознава дека телеграмата е испратена до сите гранични премини. За ваквата мерка неофицијално се дознава дека е покрената врз основа на сомневања за можно бегство на Мијалков пред изрекувањето на пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“ .Судот претходно му изрече мерка куќен притвор. Ивица […]

Повеќе

Одреден притвор за Нефи Усеини и неговиот брат, двајцата се во бегство, полицијата трага по нив

Основниот суд во Охрид го прифатил предлогот на Обвинителството и им одредил осумдневен притвор на бизнисменот и советник во општина Охрид, Нефи Усеини, и на неговиот брат поради нападот врз Спиро Топалоски. Од обвинителството велат се набавуваат материјални докази и се сослушуваат сведоци, но браќата Усеини сеуште не дале искази оти според полицискиот билтен и […]

Повеќе