И по три години локалната власт во Охрид не најде решение за бездомните кучиња

Последниве години низ охридските улици може да забележиме дека бројот на бездомните кучиња станува сè поголем. Деновиве поголема група на бездомни кучиња е забележана во паркот кај „Мазија“. Граѓаните се загрижени за оваа состојба, а животните остануваат небезбедни на улиците. Јавноста прашува до кога градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески заедно со директорот на ЈП „Охридски […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Со локалната власт на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески стана секојдневие граѓаните да бидат нападнати и искасани од бездомните кучиња

Со локалната власт на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески стана секојдневие граѓаните да бидат нападнати и искасани од бездомните кучиња. Граѓаните секојдневно гледаат глутници кучиња кои се нивна опасност насекаде низ градот. Последно е искасана туристка, а тоа минува незабележано од Георгиески, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на зачестените напади од бездомните кучиња во градот. […]

Повеќе

Малолетничка касната од куче скитник

На 21.02.2020 година, Д.Г.(38) од Струга, во полициската станица пријавила дека на 20.02.2020 година, во Паркот на поезијата, нејзината малолетна ќерка била нападната од куче скитник. Притоа, таа се здобила со повреди во пределот на десната нога. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски

Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски. За тоа сведочат потресните фотографии и видеа кои ги објавуваат граѓаните. Искасани граѓани, отруени, болни, тепани и убивани животни на улиците во општина Охрид. Наместо градење стационар, имаме револтирани и беспомошни […]

Повеќе

Одговорност од Георгиески и Грданоски за труењето на бездомните кучиња мора да има

Масовното труење на бездомни кучиња на градскиот плоштад ја згрози јавноста. Со СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески наместо Охрид да биде пријателско место и за домашните миленичиња и за бездомните животни, стана место на монструозно дивеење и садистичко изживување над животните, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Перчо Божиновски, кој запраша дали ова е хуманиот третман […]

Повеќе

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО И ВИДЕО) Охрид го доживеа најголемиот срам на денот на ослободувањето

На одбележувањето на 75 годишнината од ослободувањето на градот, Охрид го доживеа најголемиот срам. Неколку кучиња беа жртви на труење кое се случи на градскиот плоштад, пред очите на охриѓани, но и на туристите кои се’ уште се присутни во градот, а кои за овој срам ќе посведочат во земјите од каде доаѓаат. Граѓаните прашуваат […]

Повеќе

(ФОТО) Проблемот со бездомните кучиња станува сериозен, реакции стигнуваат од сите страни, локалната сѐ уште без решение

Во екот на главната туристичка сезона, Охрид „врие“ од бездомни кучиња. Ги има насекаде и претставуваат сериозен проблем, за кои реакции стигнуваат и од повеќе јавни личности. Со реакција на овој проблем се јави и портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Тој на фејсбук објави слики од глутници бездомни кучиња, при што напиша: „Градот Охрид […]

Повеќе

(ФОТО) Охрид полн со туристи, но и со глутници бездомни кучиња – Власта нема решение

Главниот туристички центар окупиран од кучиња скитници.  Десетина кучиња постојано лаат и ги вознемируваат охриѓани и туристите. Граѓаните се жалат на глутниците, кои ги има речиси насекаде на Градскиот плоштад, по чаршијата, парковите и улиците. Општинските власти и покрај најавите за жал не најдоа сериозно решение за овој проблем.  ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Главната туристички сезона на прагот, а локалната сѐ уште без решение на проблемот со бездомните кучиња

И покрај последните најави на директорот на ЈП „Охридски комуналец“, Љупчо Грданоски дека проблемот со бездомните кучиња ќе биде решен наскоро, сепак тој и понатаму е присутен. На прагот на главната туристичка сезона бројот на бездомни кучиња во Охрид е зголемен. Тие се редовен пратител на групите туристи кои го посетуваат нашиот град. ОХРИД 24 […]

Повеќе

(ФОТО)Расфрлано ѓубре околу подземните контејнери во центарот на Охрид

Купишта ѓубре околу подземните контејнери. Надополнето со бездомните кучиња кои пребаруваат по него и го разнесуваат на сите страни претставува исклучително грда слика за имиџот на Охрид, како туристички центар. Се поставува и прашањето за совеста на граѓаните кои наместо ѓубрето да го фрлаат во подземните контејнери и обичните контејнери во близина, го оставаат до […]

Повеќе