Големо зголемување на цените на горивата од полноќ: Бензините поскапуваат по 2 денари, дизелот 2.5 денари!

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар и од полноќ ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 75,50 ден/лит, а за ЕУРОСУПЕР БС-98 77,50 ден/лит. Од полноќ за 2,50 денари поскапува и дизелот. Новата цена […]

Повеќе

Од полноќ ново поскапување на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 денари/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 27.09.2021 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 73,50 денари/литар, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 […]

Повеќе

Поскапуваат горивата: Ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во однос на Одлуката од 30.8.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 1,00 денар/литар, додека малопродажната цена на […]

Повеќе

Поскапуваат горивата, ова се новите цени

Од полноќ се зголемуваат цените на нафтените деривати од половина до еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. За половина денар поскапува Еуросупер БС-95, а за еден денар Еуросупер БС-98 и дизелот. Според тоа, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 71 денар за литар, а на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 73 денари за […]

Повеќе

Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува: Ова се новите цени

Цените на бензините и на екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар по литар, додека дизелот поевтинува за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комсија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,04 отсто. Новата малопродажна цена […]

Повеќе

Oд полноќ нови повисоки цени на бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 % во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 денар/литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло […]

Повеќе

Ново поскапување на горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува и останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт […]

Повеќе

Горивата повторно поскапуваат, ова се новите цени од полноќ

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за денар и за денар и половина, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1,5 денар, додека на еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 1 денар за литар. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се […]

Повеќе

Ново поскапување на горивата – Ова се новите цени

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од полноќ ќе се продаваат по зголемени цени за 1 денар за литар, во споредба со цените во малопродажба утврдени со одлуката од 14 јуни 2021 година, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). […]

Повеќе

Повторно поскапуваат горивата: Ова се новите цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денес донесе одлука за поскапување на цената на горивата, при што и бензините и дизелот ќе бидат поскапи од полноќ. Методологијата на Регулаторна носи повисоки цени во наредната седмица, а најмногу, за еден денар поскапе дизел горивото. Од полноќ ЕУРОДИЗЕЛ горивото ќе се продава за 61,5 денар по литар, додека по […]

Повеќе