(ДОКУМЕНТИ) Секретарот на општина Охрид, Игор Бежоски, меѓу сведоците повикани од Боки 13

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари од власта. Во писмо до јавноста кое што го прочита неговиот адвокат Сашко Дуковски, Јовановски вели пријавите се однесуваат на носители на јавни функции, кои се дел од актуелната власт, луѓе […]

Повеќе

Боки 13: Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. – Донесовте политичка пресуда. Парите барајте ги кај Зоран и Вице Заеви, не кај Бојан Јовановски, истакна Боки 13. Тој во своето излагање во врска со барањето да оди во домашен притвор, рече дека знае дека судот […]

Повеќе

Боки 13 доби 9 години затвор, Јанева 7

Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева денеска ги слушнаа пресудите за случајот „Рекет“. Јовановски за двете кривични дела е осуден со две затворски казни од по 5 години или единствена казна затвор од 9 години, сметајќи го времето поминато во притвор. Судот ја осуди Јанева на 7 […]

Повеќе

Јовановски: Заев и Кичеец разговараа за местење на изборите во Охрид!

Во своето сведочење во случајот „Рекет“, обвинетитот Бојан Јовановски – Боки 13 истакна дека и поранешниот премиер Зоран Заев има интерес да се урне СЈО. За таквото тврдење, Јовановски се повика на докази во неговиот телефон, кој не е вештачен. – Може ќе допрам несакајќи некоја од соголените жици од бојлерите во Шутка и така […]

Повеќе

Милошоски со огромен скандал, aудиo од Заев: Му помагавме лично на Боки за телевизијата, плус земаше пари од Силјан Мицевски

Антонијо Милошоски на собраниската Комисија за европски прашања штотуку презентираше аудио снимка на која по се изгледа може да се препознае гласот на екс премиерот Зоран Заев, пренесува Курир На снимката може да се чуе како Заев јавно признава дека ја помагал телевизијата на Боки Јовановски кој пак е првообвинет за Рекет заедно со Катица […]

Повеќе

Заев си пишувал со Боки шест дена пред да го пријави рекетот

Обвинителката Ивана Трајчева на денешното рочиште за „Рекет“ презентираше докази од комуникација помеѓу Бојан Јовановски и Зоран Заев Најпрвин уште во февруари Боки испратил скриншот од комуникацијата што ја имале со Заев до мајка си. Со Заев комуницирале неколку пати, а последната комуникација ја оствариле една недела пред тогашниот премиер да го пријави случајот. Јас никогаш […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев стои зад рекетарите Боки 13 и Катица

Изнудите на милиони евра, злоупотребите на функциите, расипништвото, неправдата, огромните суми на пари во готово за кои јавноста слуша во судкиот процес Рекет се само врв на ледениот брег. Тоа што се крие под површината е режисерот и главниот заштитник на рекетарите Зоран Заев и неговиот монструозен план за рекетирање и лично богатење, ова денеска […]

Повеќе

Боки 13 ја колнеше Русковска: Господ нека ти врати!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, пред почетокот на денешното рочиште за случајот Рекет ја колнеше обвинителката Вилма Рускоска. Тој беше револтиран затоа што Рускоска не дава позитивно мислење тој да биде ослободен од затворскиот притвор и истиот да биде заменет со куќен. Зборувајќи за нов медицински извештај, за како што тврди, малигнозна состојба, Бојан […]

Повеќе

Боки 13: Барам изземање на Вилма Рускоска, имам докази против неа тешки 4 МИЛИОНИ ЕВРА!

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 на денешното судско рочиште кажа дека имал несоборливи докази за криминал поврзан со корупција на обвинителката Вилма Русковска вреден четири милиони евра. Поради тоа, побара нејзино изземање од „Рекет“. Јовановски не образложи за што станува збор, и побара совет од судијката Васка Николовска Масевска каде и […]

Повеќе