74-годишен охриѓанец тешко повреден во вчерашната сообраќајка кај Ботун

На  11.02.2020 во 18.00 часот на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу с.Ботун и с.Климештани, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „мерцедес“, со бугарски национални ознаки, управувано од Ш.Ш.(74) од Охрид, товарно возило „даф“ со приколка, со турски национални ознаки, управувано од E.М.(45) од Р.Турција и патничко возило „сеат алхамбра“, со австриски национални ознаки, управувано од […]

Повеќе

Тешка сообраќајка на патот Охрид – Кичево, кај Ботун: Еден тешко повреден

Вечерва во 18:30 на патот Охрид – Кичево, кај селото Ботун се случи тешка сообраќајна незгода. Настанот го потврдува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Несреќата е случена во 18:30 кај селото Ботун, помеѓу три возила. Еден е тешко повреден и пренесен е во болницата „Св. Еразмо“. Увидот на местото на несреќата е во […]

Повеќе

ЦРКВИ И МАНАСТИРИ ВО ОХРИДСКО: Белчишта и Ботун

Храмови во Белчишта Селската црква Св. Никола се наоѓа североисточно од селото на падините на ридот. Обновена е во 1977 година. Иконостасот е од 19 век. Престолните икони се насликани од Серафим зограф и Аврам Дичо, синот на најпознатиот иконописец и зограф Дичо Зограф од крајот на 19 век. Од петнаесетината икони што се наоѓаат во оваа […]

Повеќе