Џамбаски: Гоце Делчев никогаш не се борел за никаква независна Македонија, вие сте втора бугарска држава на Балканот

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски повторно излегува со изјава која може да ги разгори духовите во Скопје и во Софија. Тој во изјава за епицентар.бг тврди дека Гоце Делчев никогаш не се борел за никаква независна Македонија и оти тој не може да биде ништо друго освен Бугарин. Според него, за  Бугарија, Македонија никогаш нема да биде ниту […]

Повеќе

Дали променето име ќе биде доволно: Бугарија го наметна Гоце Делчев како услов за датум за Македонија

Гоце Делчев е новиот услов за добивање на датум за старт на преговори со Европската унија. Условот стигна лично од бугарскиот премиер Бојкo Борисов кој порача дека Македонците имаат уште работи за поправање и да созреат. -Бугарија направи сè и тие летнаа во небо. Сега ќе треба да прават компромис во комисијата и со антибугарската […]

Повеќе

Бугарскиот европратеник Џамбаски: Меѓу Охрид и Црно море живее еден ист народ – бугарски народ

„Нема сомнеж околу тоа што бил по потекло и самосвест Георги Николов Делчев. Не можеш да ја промениш историјата“, вели бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во интервју во емисијата „Тази сутрин“ на бугарската bTV. Неговиот одговор се однесува на „одбивањето на Македонците да признаат дека Гоце Делчев бил Бугарин“ (како што пишуваат бугарските медиуми), односно на изјавата […]

Повеќе

(ВИДЕО) Заев доби шамар од Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, и нема да правиме компромис

Бугарската страна е особено погодена од предлогот на експертите од Македонија, Делчев заеднички да се чествува на 7 октомври, ден кога во 1946, Бугарија ги предала моштите на Македонија. По тој повод, Захариева министерката за надворешни работи на Бугарија, изјави дека Гоце Делчев е Бугарин, и нема да прават компромис. –Дали Бугарија е подготвена да […]

Повеќе

Македонија прифати дека Самоил е бугарски цар, а Наум и Климент хиротонисани од бугарска црква

Иван Илчев, член на комисијата за историја од Бугарија нагласува дека работата на заедничката комисија со Македонија е дојдена до критична фаза поради ликот и делото на Гоце Делчев. Според Илчев голем успех е што македонската страна признала оти Цар Самоил е дел од бугарската држава и оти е постигнато согласност дека Св, Климент и […]

Повеќе

„Шамар“ од Бугарија: Македонски јазик не постои, ќе го блокираме приемот на Македонија во НАТО и во ЕУ

Македонија нема да може да стане член на Европската Унија (ЕУ) и на НАТО, ако не го прифати ставот на Бугарија за историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави, рекол во своја изјава за ТВ „Европа“, Красимир Каракачанов, министер за одбрана на Бугарија, пренесува српскиот весник „Вечерње Новости“. Според него, Бугарија би требала цврсто да […]

Повеќе

Бугарскиот историчар Павлов: Бугарија да реагира за албанското знаме во Охрид

По поставувањето на големо албанско знаме на Велигден на Самоиловата тврдина во Охрид, реакции стигнаа и од соседна Бугарија, односно од историчарот Пламен Павлов. -Непријатно е дека Самуиловата тврдина во Охрид, која е споменик на бугарската историја, култура и меморија за цар Самуил – еден од најголемите Бугари на сите времиња, станува предмет на такво […]

Повеќе

И Свети Кирил и Методиј ќе ги делиме со Бугарите

Во Софија денеска продолжуваат разговорите на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Бугарската Бгнес, повикувајќи се на изјава на копретседателот на Комисијата од бугарска страна Ангел Димитров, објави дека двете страни постигнале согласност за чествувањето на светите браќа Кирил и Методиј. Димитров изјавил дека е постигната согласност и за улогата на Бугарија во контекст на делото на […]

Повеќе

Скандал: Бугарија била администратор, а не окупатор на Грција и Македонија

Бугарија била администратор, а не окупатор на Грција и Македонија и не било можно да се спасат Евреи со туѓо, небугарско државјанство, изјави на одбележувањето на „Денот на спасувањето на бугарските Евреи“, новинарот Иво Иванов, софиски „Труд, пренесува Прессинг. Тој најави дека многу брзо ќе бидат објавени документи за сторени манипулации. -Имаме доказен материјал како […]

Повеќе

Свети Наум, цар Самоил и Свети Климент ќе ги празнуваме заедно со Бугарија

Ова беше договорено на продолжението на Комисијата која треба да ги „испегла“ различните погледи на историјата на двете земји. По два дена дискусија мешовитата  македонско бугарската комисија ги испегла разликите за Цар Самуил, а договорено е и заедничко чествување на Св. Климент и Св. Наум. Тие не прецизираа што конкретно се договориле. Тие информираа дека   […]

Повеќе