Заев: Најдовме решение за пет историски личности, ќе најдеме и за Гоце Делчев, но во духот на пријателството

Бугарија не бара промена на Уставот и решението не е преку потпишување на нов договор. Ние веќе имаме договор и треба да ги решаваме прашањата преку заедничките комисии, изјави денеска премиерот Зоран Заев на новинарско прашање дали се размислува за нов договор меѓу Македонија и Бугарија и дали Софија побарала промена на нашиот Устав. – Договор […]

Повеќе

Гоце Делчев ќе биде Македонец само во регионална смисла, во етничка ќе биде Бугарин

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, повикувајќи се на дипломатски извори во МНР открива кој е предлогот на Бугарија за Гоце Делчев.  „Дипломатски извори во МНР споделуваат дека последниот предлог на официјална Софија е дека премиерите Заев и Борисов за време на предвидената средба на 11ти ноември во Бугарија би требало да се согласат на следнава […]

Повеќе

БГНЕС: Скопје го испраќа Љубчо Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија

Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата, како што пишува бугарската агенција БГНЕС пренесувајќи делови од синоќешното интервју, ќе се реализира откако тој неодамна имал разговор со премиерот Зоран Заев. Поранешниот премиер најави дека ќе има […]

Повеќе

Бугарски професор: Секој трет Бугарин е од Македонија, затоа Бугарија го смета овој народ за братски

Бугарскиот професор, Кирил Топалов, кој е член на заедничката бугарско-македонска комисија, при гостување во емисијата „Денот почнува“ на Бугарската Национална Телевизија зборуваше за прашањата како што се „Дали се доведени во прашање преговорите на Република Македонија за членство во ЕУ и дали Бугарија е кочница на овој пат?“, „Што се случува околу Мешовитиот комитет, чија […]

Повеќе

Што му ветил Заев на Борисов? Дали Македонија ја чекаат нови уставни измени по теркот на Договорот од Преспа?

Молк од владата откако вчера лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изнесе нови информации за односите со Бугарија. Mицкоски го праша министерот за надворешни работи Бујар Османи дали е точно дека за време на последната посета на Софија добил „непристоен предлгог“ поврзан со Договорот за добрососедство. Конкретно, Мицкоски рече дека колешката на Османи, Екатерината Захариева се […]

Повеќе

Само 1% од граѓаните ја гледаат Бугарија како пријател

Директорот на Институтот „Преспа“, Андреа Стојковски, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за перцепциите на граѓаните за Договорот со Бугарија мерени во истражување направено за потребите на институтот. – Ако го погледнеме односот на македонските граѓани кон државите кои воопшто ги следевме во целото истражување, на прашањето која држава или унија е најголем пријател на Македонија, […]

Повеќе

БУГАРСКИОТ МЕМОРАНДУМ ДО ЕУ ВО ЦЕЛОСТ: Македонците се Бугари, јазикот и македонското малцинство не постојат

До детал објавен документот со кој Бугарија поставува услови за Македонија од кои зависи преговарачкиот процес на земјата. Документот е поделен во неколку точки воведен дел, историски преглед, општа историја, сегашната ситуациа, добрососедскиот договор, главни нерешени прашања, проблеми со името, малцински тврдења и поглед напред . Во продолжение документот кој го објави бугарската агенција БГНЕС […]

Повеќе

Софија тврди дека во Македонија биле убивани Бугари и дека имало конц-логори

Во бугарскиот меморандум кој е испратен до членките на ЕУ додека траат дискусиите за преговарачката рамка, околу која сите земји да постигнат единство, не само што се тврди дека Македонците се проект на Тито, а македонскиот јазик постои од 2 август 1944, туку стои и тешко обвинение дека во Македонија бил извршен геноцид врз наводно […]

Повеќе

„Гоце Делчев е бугарски учител и револуционер“ е предлогот од Софија што Заев ќе мора да го прифати?

Гоце Делчев е бугарски револуционер и учител кој се борел за ослободување на автономната бугарска област наречена „Македонија“ од Османлиите. Ова ќе биде еден од предлозите од бугарската комисија за историја кој ќе биде испрорачан до нивните македонски колеги на следниот состанок , дознава Република од извори во комисиите. Република уште дознава дека Владата во Скопје […]

Повеќе

(ВИДЕО) Каракачанов: Го сменивте името, знамето, ќе ја смените и историјата, ако сакате во ЕУ

Красимир Каракачанов уште еднаш јасно и нeдвосмислено ја потврди позицијата на Бугарија во однос на Македонија и македонското прашање во пресрет на отварањето на преговорите за влез на земјата во Европската Унија. Како и многупати досега, бугарскиот вицепремиер и министер за одбpaна, најави блокада на преговорите, доколку Македонија не го исполни Договорот за добрососедски односи […]

Повеќе