Само 1% од граѓаните ја гледаат Бугарија како пријател

Директорот на Институтот „Преспа“, Андреа Стојковски, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за перцепциите на граѓаните за Договорот со Бугарија мерени во истражување направено за потребите на институтот. – Ако го погледнеме односот на македонските граѓани кон државите кои воопшто ги следевме во целото истражување, на прашањето која држава или унија е најголем пријател на Македонија, […]

Повеќе

БУГАРСКИОТ МЕМОРАНДУМ ДО ЕУ ВО ЦЕЛОСТ: Македонците се Бугари, јазикот и македонското малцинство не постојат

До детал објавен документот со кој Бугарија поставува услови за Македонија од кои зависи преговарачкиот процес на земјата. Документот е поделен во неколку точки воведен дел, историски преглед, општа историја, сегашната ситуациа, добрососедскиот договор, главни нерешени прашања, проблеми со името, малцински тврдења и поглед напред . Во продолжение документот кој го објави бугарската агенција БГНЕС […]

Повеќе

Софија тврди дека во Македонија биле убивани Бугари и дека имало конц-логори

Во бугарскиот меморандум кој е испратен до членките на ЕУ додека траат дискусиите за преговарачката рамка, околу која сите земји да постигнат единство, не само што се тврди дека Македонците се проект на Тито, а македонскиот јазик постои од 2 август 1944, туку стои и тешко обвинение дека во Македонија бил извршен геноцид врз наводно […]

Повеќе

„Гоце Делчев е бугарски учител и револуционер“ е предлогот од Софија што Заев ќе мора да го прифати?

Гоце Делчев е бугарски револуционер и учител кој се борел за ослободување на автономната бугарска област наречена „Македонија“ од Османлиите. Ова ќе биде еден од предлозите од бугарската комисија за историја кој ќе биде испрорачан до нивните македонски колеги на следниот состанок , дознава Република од извори во комисиите. Република уште дознава дека Владата во Скопје […]

Повеќе

(ВИДЕО) Каракачанов: Го сменивте името, знамето, ќе ја смените и историјата, ако сакате во ЕУ

Красимир Каракачанов уште еднаш јасно и нeдвосмислено ја потврди позицијата на Бугарија во однос на Македонија и македонското прашање во пресрет на отварањето на преговорите за влез на земјата во Европската Унија. Како и многупати досега, бугарскиот вицепремиер и министер за одбpaна, најави блокада на преговорите, доколку Македонија не го исполни Договорот за добрососедски односи […]

Повеќе

Ако услов е откажување од Македонскиот јазик, преговорите со ЕУ не мора ни да почнат

Ако услов за почнување преговори со Европската унија е откажување од Македонскиот јазик, тогаш такви преговори не треба ни да почнат, вели првиот човек на македонскиот тим на мешовитата комисија, Драги Ѓоргиев за Канал 5. Појаснува дека тензијата што се создава меѓу Македонија и Бугарија во однос на идентитетските прашања може само да влијае лошо […]

Повеќе

Ковачев: Во ЕУ ќе влезете откако ќе решиме кои биле Делчев, Груев и Татарчев

Бугарскиот евро парламентарец Андреј Ковачев во интервју за МКД вели дека во ЕУ Македонија ќе влезе откако ќе го реши сите историски отворени прашања. Ковачев кој е член на владејачката партија ГЕРБ во интервјуто јасно вели дека „Во ЕУ ќе може да влезете само откако ќе ги решиме сите историски отворени прашања. Нема што да спориме за тоа […]

Повеќе

И австрискиот парламент го објави документот на ЕУ со кој Бугарија бара да се откажеме од македонскиот јазик и малцинство

На интернет страницата на австрискиот Парламент објавени се официјалните документи во врска со проширувањето на ЕУ и заклучоците од 25 март за добивање датум за преговори за Македонија и Албанија. Според  овие документи станува јасно дека барањето на Бугарија стана дел од  заклучокот за проширување на ЕУ, а се однесува на Македонија и Албанија. Во нив се […]

Повеќе

Објавен документот со кој Бугарија го условува датумот за преговори со ЕУ, а „Заев и Димитров го криеја“

Покрај промената на името, услов за Македонија да добие датум за старт на преговори со Европската унија стана и откажување од македонскиот јазик, малцинството и голем дел од својата историја, тврди потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. Тој објави според неговите зборови скандалозен документ кој се крие од јавноста, а е потпишан од страна на Никола […]

Повеќе