Владата ќе ги стимулира младите да се вакцинираат со попусти, гратис храна и пијалок

По примерот на западните земји, каде со сертификатот за вакцина, младите добиваат попусти, гратис храна, пијалок и други награди и Владата планира стимулативни мерки за привлекување на оваа група граѓани да се вакцинираат. Во програмата на новата Влада предводена од Димитар Ковачевски се предвидуваат стимулативни мерки за зголемување на интересот за вакцинација кај младите, како […]

Повеќе

Филипче: Трета доза вакцина најверојатно ќе биде потребна за сите граѓани

Во вклучувањето во живо за вестите на Сител, министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека најверојатно трета доза вакцина ќе биде потребна за сите граѓани. Тој истакна дека се очекува најпрво да излезат клиничките студии кои ги прави компанијата Фајзер. – Според укажувањата и најавите таа трета доза многу веројатно ќе биде потребна за сите […]

Повеќе

Се подготвуваат нови правила: Нема повеќе влез во кафеани и трговски со една доза вакцина

Експертите за имунизација подготвуваат укинување на дозволениот влез во ресторани, кафулиња, трговски центри и на настани за лица кои примиле само една доза од вакцината за заштита од Ковид–19. Влезот ќе биде дозволен само за комплетно вакцинирани лица. Министерот за здравство Венко Филипче, денес најави дека оваа мерка ќе почне да се применува откако ќе […]

Повеќе

Филипче повика: Да се вакцинираат родителите чии деца ќе тргнат на училиште

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-коференција, истакна дека охрабрува тоа што бројките на ново дијагностицирани опаѓа, но сепак дека е уште многу рано да прогласиме победа на четвртиот бран, поради што апелираше на масовна вакцинација. -Досега се вакцинирани речиси 700.000 граѓани. Значајно расте интересот за вакцинација на помладите, од 18 до 40 години. […]

Повеќе

Филипче најави трета доза вакцина, ќе ја примаат следниве категории на граѓани

Трета доза на вакцина против коронавирус ќе се воведе во Македонија. Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека трета доза ќе се препорача кај луѓе кои се имунокомпромитирани. –Станува збор пациенти со трансплантации, пациенти кои се на хронична дијализа и други пациенти согласно дијагнозата. Препораката дојде денеска, во текот на неделата ќе стартува овој […]

Повеќе

Здравствен дом Охрид со објаснување за денешните гужви на вакциналниот пункт во модуларната болница

Денеска започна вакцинација во модуларната болница во Охрид. На првиот ден сликата беше хаос и нервозни граѓани, поради долгото чекање за вакцинација. Прашавме во Здравствен дом Охрид која е причината за долгото чекање, а оттаму ни одговорија: “Чекањето настана од причини што голем дел од лицата кои беа закажани за ревакцинација во саботата на 17.07.2021 […]

Повеќе

Волонтерите на Црвен Крст Охрид избркани од салата „Билјанини извори“ каде се спроведува вакцинацијата

Црвениот Крст од Охрид информира дека утринава нивните волонтери кои биле претходно повикани да помагаат во процесот на вакцинација, кој започна денес во салата „Билјанини извори“, биле избркани. “Со жалење и неверување Ве известуваме дека денес, 04.05.2021 г., во 8 ч. екипата на Црвен крст Охрид која на барање на Директорката на Здравствен дом Охрид […]

Повеќе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари со вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, со руската вакцина „спутник В“ и со кинеската вакцина „Синофарм“. Од петти април започна масовна вакцинација во салата „Борис Трајковски“, каде што покрај здравствени […]

Повеќе

Трајанов лут на Филипче: Ни беше кажано дека ќе се вакцинираме со „Фајзер“, а министерот ни смена на „Спутник“, измамени сме

Претседателот на Демократскиот сојуз и пратеник, Павле Трајанов, е незадоволен од односот на министерот за здравство, Венко Филипче кон пратениците. Трајанов негодува што им било кажано дека ќе се вакцинираат со „Фајзер“, а се вакцинирале со руската „Спутник В“. “Не може од Фејсбук да се гради политика. Ако некој напише дека пратениците се привилегирани и […]

Повеќе

Како приоритетна група, пратениците се вакцинираат денеска во СЦ „Борис Трајковски“ со руската вакцина

Денеска во салата „Борис Трајковски“ почна имунизацијата на пратениците во македонското Собрание. Вакцинацијата почна во 10 и треба да трае до 18 часот. Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека македонските пратеници ќе се вакцинираат со руската вакцина „Сптуник В“. Талат Џафери, претседателот на Собранието изјави дека тој ги пријавил за вакцинација сите 120 пратеници, […]

Повеќе