Владата ќе ги стимулира младите да се вакцинираат со попусти, гратис храна и пијалок

По примерот на западните земји, каде со сертификатот за вакцина, младите добиваат попусти, гратис храна, пијалок и други награди и Владата планира стимулативни мерки за привлекување на оваа група граѓани да се вакцинираат. Во програмата на новата Влада предводена од Димитар Ковачевски се предвидуваат стимулативни мерки за зголемување на интересот за вакцинација кај младите, како […]

Повеќе

Филипче: Трета доза вакцина најверојатно ќе биде потребна за сите граѓани

Во вклучувањето во живо за вестите на Сител, министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека најверојатно трета доза вакцина ќе биде потребна за сите граѓани. Тој истакна дека се очекува најпрво да излезат клиничките студии кои ги прави компанијата Фајзер. – Според укажувањата и најавите таа трета доза многу веројатно ќе биде потребна за сите […]

Повеќе

Се подготвуваат нови правила: Нема повеќе влез во кафеани и трговски со една доза вакцина

Експертите за имунизација подготвуваат укинување на дозволениот влез во ресторани, кафулиња, трговски центри и на настани за лица кои примиле само една доза од вакцината за заштита од Ковид–19. Влезот ќе биде дозволен само за комплетно вакцинирани лица. Министерот за здравство Венко Филипче, денес најави дека оваа мерка ќе почне да се применува откако ќе […]

Повеќе

Филипче повика: Да се вакцинираат родителите чии деца ќе тргнат на училиште

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-коференција, истакна дека охрабрува тоа што бројките на ново дијагностицирани опаѓа, но сепак дека е уште многу рано да прогласиме победа на четвртиот бран, поради што апелираше на масовна вакцинација. -Досега се вакцинирани речиси 700.000 граѓани. Значајно расте интересот за вакцинација на помладите, од 18 до 40 години. […]

Повеќе

Филипче најави трета доза вакцина, ќе ја примаат следниве категории на граѓани

Трета доза на вакцина против коронавирус ќе се воведе во Македонија. Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека трета доза ќе се препорача кај луѓе кои се имунокомпромитирани. –Станува збор пациенти со трансплантации, пациенти кои се на хронична дијализа и други пациенти согласно дијагнозата. Препораката дојде денеска, во текот на неделата ќе стартува овој […]

Повеќе

Здравствен дом Охрид со објаснување за денешните гужви на вакциналниот пункт во модуларната болница

Денеска започна вакцинација во модуларната болница во Охрид. На првиот ден сликата беше хаос и нервозни граѓани, поради долгото чекање за вакцинација. Прашавме во Здравствен дом Охрид која е причината за долгото чекање, а оттаму ни одговорија: “Чекањето настана од причини што голем дел од лицата кои беа закажани за ревакцинација во саботата на 17.07.2021 […]

Повеќе