Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари со вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, со руската вакцина „спутник В“ и со кинеската вакцина „Синофарм“. Од петти април започна масовна вакцинација во салата „Борис Трајковски“, каде што покрај здравствени […]

Повеќе

Анкета: Спутник и Фајзер најпреферирани вакцини меѓу македонските граѓани

Фајзер и Спутник-В се најпреферирани вакцини меѓу испитаниците во анкетата на Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС). Истражувањето е спроведено телефонски во периодот помеѓу 11 и 14 април 2021 на 1112 полнолетни испитаници на ниво на Република  Македонија. Од испитаниците 57,7 проценти се изјасниле дека ќе се имунизираат доколку имаат можност, 24,5 рекле дека […]

Повеќе

Имаме капацитет и ние да произведуваме вакцини против Ковид-19, смета Мицкоски

Имаме потенцијал и капацитет да учествуваме во производство на вакцина против Ковид-19, смета лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, но во тоа мора да учествува и државата. Ова би било еден вид излез од состојбата со вакцините, а ќе влијае и на економијата во земјата. Според Мицкоски, неколку веледрогерии побарале едни да увезат други да стапат […]

Повеќе

Досега вакцинирани 25.000 лица, Филипче повикува на трпение, ќе има вакцини за сите

Вакцинацијата во државата се одвива добро. Веќе се вакцинирани околу 25.000 граѓани во салата „Борис Трајковски“, а утре завршува вакцинација на вработените во критичната инфраструктура, согласно националниот план. Од среда, останатиот дел од 20 000 вакцини на Спутник, ќе бидат распределени по возрасни групи, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Посочи дека вакцинацијата со останатите […]

Повеќе

10.000 во Србија и 40.000 во Македонија: Вучиќ со повеќе вакцинирани Македонци од Заев и Филипче

-Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција по пристигнувањето на новата донација руски вакцини „Спутник В“ од Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче. Заев пак се пофали дека денеска пристигнаа 20.000 вакцини „Спутник В“, донација од Србија. -Со ова […]

Повеќе

Д-р Петличковски: Ако се вакцинира населението наместо 30 починати на ден, ќе има по тројца

Се работи за исклучително безбедни вакцини, сите имаме блиски што викендов беа во Белград или Ниш, мислам дека во светот постои тенденција за зголемување на довербата за вакцините. Стотици милиони луѓе примија вакцини, несакани ефекти нема, а смртноста е намалена за десетина пати, изјави Александар Петличковски, раководител на Институт за имунобиологија и хумана генетика за […]

Повеќе

Заев вицкаст: Предност е што сме земја со задоцнување со вакцинацијата

Премиерот Зоран Заев очекува вакцинацијата да биде масовно прифатена од граѓаните, бидејќи, како што рече, тоа е единствениот начин да се стави крај на пандемијата. Вакцините се безбедни, вели премиерот, а тоа се покажало од искуствата од досега спроведената имунизација во другите земји. – Очекувам масовно прифаќање на вакцините во Македонија. Има една предност што […]

Повеќе

Филипче најави: Првите вакцини од „АстраЗенека“ пристигнуваат во Скопје на 28 март во 7:55 часот

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека в недела, на 28 март ќе пристигне првата пратка вакцини од компанијата „АстраЗенека“ што земјава ќе ги добие преку Ковакс системот. Оваа недела на 28 март, во 07:55 часот во Скопје пристига првата пратка од 24.000 вакцини на „АстраЗенека“ преку Ковакс системот, објави Филипче. Please follow and like […]

Повеќе

Само денеска Албанија доби 192.000 вакцини, Босна 55.000, а Македонија – НУЛА!

Македонија останува последна во регионот во процесот на набавка вакцини против корона вирусот. Иако секојдновно епидемијата зема десетици жртви во земјава, власта не прави ништо за да набави вакцини со кои ќе може да се запре таквото губење животи. Неспособноста на Заев и Филипче се потврди и со најновото соопштение на Министерството за здарвство во […]

Повеќе

Филипче: До крајот на овој месец или почетокот на другиот ќе стигнат вакцините

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче најави дека до крајот на месец март или почетокот на месец април ќе пристигнат вакцините во Македонија. Тој најави дека очекува уредно да започне вакцинацијата на населението, додавајќи дека најнормално функционира вакцинацијата на здравствените работници во државата. – Се надевам дека брзо ќе се надмине кризата […]

Повеќе