Анкета: 44,5 отсто од граѓаните во Македонија би примиле вакцина против Ковид-19

Вкупно 44,5 отсто од граѓаните во Македонија би примиле вакцина против Ковид-19, покажа телефонската анкета што ја спровел Институтот за стратегии, истражувања и анализи СИА ВИСТА. Анкетата е спроведена во период од 21 до 25 декември 2020 година. На прашањето: Дали би примиле вакцина против ковид-19?, 44,5 отсто одговориле позитивно, 39,9 проценти не сакаат да […]

Повеќе

Поповска: Срамно е да му бацуваш рака на тој што те камшикува

Поранешната претседателка на ДОМ, Лилјана Поповска, реагира на посетата на министерот за здравство, Венко Филипче на Бугарија, каде што беше договорено Бугарија да и дава на Македонија од своите вакцини за Ковид-19. „СРАМНО Е ДА МУ БАЦУВАШ РАКА НА ТОЈ ШТО ТЕ КАМШИКУВА На бугарската влада ли најдовте да и се молите, која ни ја […]

Повеќе

Директорката на Здравствен дом Охрид се крие и не одговара колку луѓе се вакцинирани против сезонски грип

Веќе две недели молк од директорката на ЈЗУ Здравствен дом Охрид, Ајсел Зејноска, на прашањето на ОХРИД 24: Колку луѓе се вакцинирани за сезонски грип, дали има уште вакцини? Од друга страна пациентите реагираат и прават притисок на матичните лекари, кои пак велат дека термините се премалку, а и тие што се достапни веднаш ги […]

Повеќе

Д-р Пановски: До јуни ќе имаме стекнат имунитет, а во септември 80% ќе живееме нормално

Микробиологот проф. д-р Никола Пановски во гостувањето на Студио 10 на ТВ24, изјави дека смета дека до средината на следната година, најверојатно народот ќе стекне природен имунитет на Ковид-19, а вакцините може да помогнат. – 33.000 дози од вакцината против Ковид не се многу, ама ќе помогнат во февруари, таму каде се најпотребни. Здравствените работници […]

Повеќе