(ФОТО) Тешки опинци те газат Охриде! Годинава вандализмот, нехигиената и некултурата на туристите го достигна врвот

Охрид за Илинден преполн со туристи, но и со ѓубре. На социјалните мрежи утрово беа објавени фотографии на кои се гледа дека Охрид тоне во смет.  Слично било и претходно. Но, се чини годинава вандализмот, нехигиената и некултурата од страна на туристите го достигна врвот. Коментарите на граѓаните се доволен доказ што му се случува […]

Повеќе

(ФОТО) Директорка на основно училиште во Струга наредила да се уништи Сонцето од Кутлеш

Денес сме сведоци на еден бесрамен вандализам во училиште во Струга! Имено, директорката на ООУ ,,Јосип Броз Тито”- Струга, Лидија Гогоска (кадар на СДСМ, се разбира) им дала наредба на служителите да го уништат македонскиот симбол – Сонцето од Кутлеш од спортското игралиште. Замислете, колку злоба и нечовечност треба да имате за да сторите вакво […]

Повеќе

Заев не знаел дека „Шверцери“ ќе слават: Мене ми кажаа дека млади луѓе ќе гледаат филм

Навивачката група „Шверцери“ во петокот прослави 30 години постоење во просторот на МНТ. Откако културниот настан се претвори во безредие, со реакција се јави и премиерот Зоран Заев, кој ситуацијата ја оцени како недолична. – Секој вандалски чин е за осудување, тука нема дилеми. Мене ми кажаа дека има и втор дел, а намерата била […]

Повеќе

(ФОТО) Непрописно паркирање, вандалско однесување – Каде се надлежните да реагираат?

Паркирање на зелените површини, превртени корпи за отпадоци и јавни тоалети. Ваква е сликата во раните утрински часови во туристички Охрид. Ваквата грда слика не е првпат да се случува во Охрид. Секоја летна сезона при поголем наплив на туристи е исто. Уште потрагично е што и покрај тоа службите сепак ја немаат научено лекцијата […]

Повеќе

(ФОТО) Патеката кон хотел Парк повторно мета на вандалите

Искршени дрва, канделабри, чешми. Ова е сликата од утрово на пешачко – рекреативната патека од каналот Студенчишта до хотел Парк, која повторно беше мета вандалите. Граѓаните реагираат и прашуваат дали надлежните институции имаат намера да го спречат овој вандализам кој се повторува секоја година. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Вандализмот нема крај – До кога надлежните ќе го толерираат ова однесување на поединци

Не престанува вандалското однесување на поединци. Овој пат на атак на вандалите се најдоа реквизитите од фитнес зоната на пешачката патека од каналот Студенчишта кон хотелот „Парк“.  Освен тоа, вандалите ја уништиле и чешмата за пиење вода во непосредна близина на фитнес зоната. Граѓаните остро реагираат и бараат видео надзор за откривање на сторителите кои […]

Повеќе