(ФОТО) Општинската зграда во Вевчани претворена во партиски штаб на СДСМ

Злоупотребата на јавните ресурси, администрацијата и државните институции од страна на СДСМ покрај на централно ниво е широко распространета и низ општините во Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Вевчани, од каде откриваат дека општинската зграда во Вевчани e претворена во партиски штаб на СДСМ. – Покрај целосната партизација на институциите со масовната објава на […]

Повеќе

Второто полугодие во основното училиште “Страшо Пинџур” – Вевчани започна во ладни училници

Второто полугодие во општинското основно училиште “Страшо Пинџур” – Вевчани започна во ладни училници и со млаки радијатори. Освен што не се затоплени училниците, целосно незатоплени се и ходниците низ коишто се движат децата, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Вевчани. Оттаму посочуваат дека во изминативе два дена имало реакции од многу родители дека децата на училиште […]

Повеќе

Ангел Радиноски го фати светиот крст во Вевчани

Ангел Радиноски оваа година беше најсреќен меѓу неколкумината вевчанци кои скокнаа по Светиот крст во ладните води на вевчанските извори. Нека Светиот крст му донесе многу здравје, среќа и бериќет. OХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ВИДЕО) Боки 13, Катица Јанева, Фатиме Фетаи, Зоран Заев главни маски на годинешниот Вевчански карневал

Боки 13, Катица Јанева, Фатиме Фетаи, Зоран Заев главни маски на годинешниот Вевчански карневал. Традиционално и годинава вевчанци преку маските и играта на сатиричен начин ги исмеааја политичарите и настаните кои ја одбележаа годината што измина. Илјадници гости од земјава и регионот уживаа во отворениот театар без граници кој го нуди Вевчанскиот карневал. Please follow […]

Повеќе

(ФОТО) Во Вевчани, Република Македонија заврши во ѓубре

Таблата на влезот од Општина Вевчани на која пишуваше Република Македонија заврши во ѓубре. На нејзино место според наши извори, деновиве треба да биде поставена нова двојазична табла со новото име на државата. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ВИДЕО) Мицкоски од Вевчани: Во структурите на власта крадат сите, од хигиеничар до министер

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, продолжи со акцијата „Разговори за Обнова на Македонија“ и оствари средба со жителите на општина Вевчани. Пред присутните, Мицкоски потенцираше дека ветувањата на СДСМ и Зоран Заев дека ќе ги вратат младите во Македонија со таканаречениот план за живот, не се остварени. –Јас разговарав со моите студенти што планираат понатаму […]

Повеќе

Вевчани го има најкатастрофалниот градоначалник, без проекти и идеи за општината

ОК ВМРО-ДПМНЕ Вевчани на прес конференција го обвинија градоначалникот од СДСМ, Сашо Јанкоски, дека не реализирал ниту еден проект од ветените проекти за жителите на општина Вевчани, како и дека поради немање на свои проекти ги довршил проектите започнати од ВМРО-ДПМНЕ. – После две години на неработење, безидејност, некреативност и лошо владеење на Јанкоски и […]

Повеќе

Втор месец од кога почна учебната година, а учениците во Вевчани се без наставник по географија

Ветениот фински модел на образование никако да профункционира во општинското основно училиште „Страшо Пинџур“ Вевчани, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Вевчани. Оттаму информираат дека веќе втор месец од кога почна учебната година, а учениците се без наставник по географија. – Како ќе ја надоместат пропуштената настава, а нѐ е поради нивна вина?! До кога ќе се […]

Повеќе

32 години од „Вевчанскиот случај“

Пред 32 Вевчани беше нападнато од сопствената комунистичка власт! Неверојатно, нели? А сепак се случи… До „Вевчанскиот случај“ од 1987 година дојде поради намерата на тогашната власт да ги каптира вевчанските извори, под изговор дека носи вода за жителите од соседното село Октиси, а, всушност, сакаше водата да ја користи за елитната викенд населба Елен […]

Повеќе

КУД „Дримкол” на ЦИОФФ фестивал во Пермет, Албанија

КУД „Дримкол” Вевчани овие денови македонскиот фолклор и традиција ги презентира пред публиката во Република Албанија во градот Пермет, град во кој датираат зачетоците на фолклорот во Албанија. Од 21 до 24 овој месец се одржува меѓународниот фолклорен фестивал во организација на ЦИОФФ секцијата од Албанија на кој КУД ,,Дримкол” Вевчани е претставник од нашата […]

Повеќе