Жители на Велешта, натепале стружанец, вевчанец дал лажен исказ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против С.Н.(39) и Е.В.(30), двајцата од село Велешта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „тешка телесна повреда“ и против М.Ј.(37) од село Вевчани, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „давање лажен исказ“. На 03.03.2019 пред угостителски објект во […]

Повеќе

Жител на Велешта се заканувал на директор во Струга

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против И.Н (38) од село Велешта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „присилба“. На 18-ти февруари оваа година, во просториите на општина Струга, пријавениот, упатил закани кон Н.В.Г (44) од Струга, директор на центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, поради одбиено […]

Повеќе

Пожар на автоплац во Велешта

На седумнаесетти февруари оваа година, околу 17 часот, во автоплац за хаварисани возила во струшкото село Велешта, сопственост на П.Х.(34) од истото село, случен е пожар. Притоа, изгореле три хаварисани патнички моторни возила и една приколка за транспорт на возила. Извршен е увид. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Жител на Велешта извршил кражби во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ш.Д.(24) од село Велешта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела ,,тешка кражба”. Во периодот од 11.12.2018 до 20.12.2018 година на подрачје на Охрид, пријавениот, од три лица одзел торби, паричник и мобилен телефон, со што се стекнал со противправна имотна корист од 25.000 денари. […]

Повеќе