(ФОТО)Здравството во Охрид тоне, Филипче агитира за Константин Георгиески

Охридската општа болница е во катастрофална состојба. Ѕидовите во болницата се со мувла, а и дел од таванот е распаднат. Уште покатастрофално е тоа што болните помеѓу одделенијата се пренесуваат во крајно нехумани услови. Министерот за здравство Венко Филипче кој вчера беше во Охрид, наместо да ја посети болницата и да види какви се условите, […]

Повеќе

Филипче во Дебрца агитира за Пендаровски, а Македонија не може да се спаси од епидемии

Министерот за здравство, Венко Филипче се вклучи во кампањата на нивниот кандидат за претседател на Македонија. Тој оди на партиски митинзи каде држи говори и бара поддршка за Пендаровски. -Со идниот претседател Стево Пендаровски заедно да одиме напред, да изградиме европска и сигурна иднина за нашите млади, за нашите деца, порача вчера членот на Централниот […]

Повеќе

Аџиоски:Стружани се загрижени, Филипче и Адеми да не бидат глуви и слепи, туку да ги превземат сите мерки за заштита од морбилите

За жал, деновиве сме сведоци на прогласување епидемија на морбили или мали сипаници, на подрачјето на општина Струга. Забележлива е голема загриженост кај граѓаните, особено кај родителите и со целосно право бидејќи заразени од оваа болест, се возрасни, а исто така и деца, бројката од 24 заразени е во постојан раст, а според епидемиолозите се […]

Повеќе

Во охридската болница веќе три месеци нема ленти за мерење на дијабетес

Не можеме, а да не потсетиме дека откако со СДСМ „дојде животот“ во Охрид и Република Македонија, не само што нема правда и мир, туку нема ни Ж од живот, и тоа од оној – Живот за сите, рече на денешната прес конференција, Лидија Петкоска претседателка на УЖ ВМРО-ДПМНЕ Охрид. –Во овој момент сакаме да […]

Повеќе

ФОТО: „На Филипче му умираат луѓе од морбили и грип, али нему до забава му е“

Долгогодишниот член и активист на СДСМ Мери Николова Буџаку и новинарката Јорданка Ивановска-Јоци „удрија“ по министерот за здравство Венко Филипче. -Министерот за здравство вчера на марш со жени, вечерва на карневал. Абе тоа тендерот како со него да го носи, толку шетан ни стана и никако да се распише. Страдаат лицата со ретки болести а […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Пропаѓањето на здравствениот систем ќе запре само кога Филипче и картелот ќе си заминат од власт

Венко Филипче е најсериозна болест за македонското здравство, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Вчера почина девојче на возраст од две и пол години од наводна бактериска инфекција. Во изминатиот период починаа неколку лица од грип, а се уште нема прогласено епидемија. Епидемијата од морбили коси низ целата земја, а одговорност за катастрофалното справување со ситуацијата нема. Раководењето на […]

Повеќе

После две години во безидејност и немање проекти, на помош предизборно цела влада во Охрид

Во последните две години откако СДСМ е власт на централно ниво и една и пол година на локално, Охрид и охриѓани беа целосно заборавени и тргнати настрана. Ниту еден ветен проект за Охрид не беше остварен, ниту една странска инвестиција не беше донесена. И оние проекти кои беа започнати од претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ беа […]

Повеќе

Здравството со СДСМ тоне се повеќе:Во земјава недостасуваат 600 лекари потврди министерот Филипче

Според анализите на Министерството за здравство во земјава недостасуваат околу 600 лекари, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче за време на неговата посета на охридската болница. Македонското здравство во последните две години откако СДСМ е на власт стигна на најниско ниво. Доказ за тоа е и извештајот кој пред две недели го објави „Блумберг“ […]

Повеќе

Грипот ја зеде и третата жртва, Филипче молчи

Грипот ја зема и третата жртва. Станува збор за лице на возраст од 86 години од Скопје, кој бил хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Кај починатото лице не е утврдено присуство на коморбидитети.  За жал, изминатиот период почина и 25-годишна девојка од Охрид и петгодишно девојче. Во моментот од ИЈЗ јавуваат […]

Повеќе

Филипче ја направи Македонија најнездравата земја во регионот

Според извештајот кој е објавен на 24.02.2019 на тема „Кои се во светот најздрави нации“, Македонија е на дното на листата. Во 2017-та година Македонија била на 44-то место, додека пак во 2019-та година бележи 12 места пад и се наоѓа на последното место односно на 56-то место. Пред нас се Србија на 55-то место, […]

Повеќе