(ФОТО) Слики како од хорор филм: Во битолската болница на два кревети примаат инфузија, на два лежат мртовци

Активистот и колумнист Васко Белески, попладнево на Фејсбук објави фотографии кои како што пишува се направени во болницата во Битола, и на кои се гледа како на два кревети пациенти примаат инфузија, а на два лежат мртовци. Тој бара министерот Филипче и владата на Заев да си поднесат оставка и да се формира експертска влада, […]

Повеќе

Сведоштво на пациент кој прележал Ковид-19: Немојте да верувате во оние банални и тривијални изјави на Филипче и неговите ботови кои му аплаудираат, дека СЕ Е ПОД КОНТРОЛА, тотален колапс е дечки и се е надвор од контрола

Пациентите и семејствата кои веќе се соочиле со коронавирусот и македонското здравство, сè погласно ја споделуваат вистинската слика на ситуацијата во моментов. Скоро сите имаат една иста порака – дека се случува комплетен колапс на здравството, владее хаос, и секој е оставен сам на себе. Во целост го пренесуваме искуството на Маркоски Љупчо од Крушево, […]

Повеќе

Револтирани роднини на пациенти болни од ковид-19 до Филипче: Твоето „се е под контрола“ убива луѓе, ќе спиеш ли мирно до ГОЛЕМИОТ СУД

Роднини на пациенти болни од ковид-19 се револтирани од односот на министерот за здравство Венко Филипче кон справувањето со пандемијата во државата и пациентите. „Солзите во очите на двете деца на мојот брат, млад човек 40 год., кој се бори за живот на респиратор, не ми дозволуваат да ти се обратам со „почитуван“, „господин“, „Вие“ […]

Повеќе

Потресно сведоштво на ќерка на почината пациентка од Ковид-19: Г-не Филипче, вашето ,,се е под контрола“ убива луѓе и душите и срцата на блиските

Mихаела Довичинска во трогателно обраќање на Фејсбук раскажува како ја загубила својата 41 годишна мајка.  Таа објаснува дека ја загубила мајка си поради неажурноста на здравстото на Филипче за кое тој вели дека “се е под контрола“. Михаела од лекарите не можела да добие никаква информација за состојбата на мајка си ниту пак некој и кажал […]

Повеќе

Потресно писмо на кумановец до Филипче: Татко ми почина од тромб, а го водевте како заразен од Ковид-19

Кумановецот Филип Трендафиловски преку фејсбук статус го раскажа семејното искуство во здравствениот хаос во земјава. Неговиот татко починал на скопските клиники, а тој има низа прашања до министерот за здравство Венко Филипче, и како што вели, многу работи кои треба да ги каже. Ви го пренесуваме статусот во целост: „Господине Венко Филипче немам многу што […]

Повеќе

(ВИДЕО) Така лажеа Заев и Филипче: Ветуваа бесплатно здравство, а денес реалноста е поинаква, граѓаните молат за помош и не можат да си дозволат лекување од Ковид-19

Семејство со часови чекало Брзата помош да им дојде напомош. Со часови ќерка го гледала својот татко, шеќераш и срцев болесник, како се бори за воздух и како добива панични нападни бидејќи не може да земе здив. Еден од нив му бил последен. Човек што работел, го давал својот придонес кон државата и целиот свој […]

Повеќе

Филипче бара од граѓаните да не излегуваат од дома ако немаат потреба

Министерот за здравство, Венко Филипче, апелираше на сериозна одговорност и мобилизираност од страна на граѓаните. Тој напомена дека состојбата е крајно сериозна, и побара од граѓаните максимално почитување на мерките. – Состојбата е крајно сериозна, здравствениот систем е максимално мобилизиран да одговори на предизвикот. Да се заблагодарм на сите здравствени работници за надчовечките напори. Знам дека […]

Повеќе

Заев: Јас сум нестручен човек, ама Филипче ми кажа дека резултатите од мерките се видливи

Првите согледувања што ги добивам како информација од министерот Венко Филипче се дека резултатите од досегашните мерки се видливи, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Прво, веројатно поради стравот од казни согласно законот, а потоа најверојатно поради стравот од заразата. Трето во пракса ќе видите дека по 21 часот речиси и да нема луѓе надвор […]

Повеќе

Петкоска до Филипче: Кратко и јасно – време е да го примиш ПОСЛЕДНИОТ АПЛАУЗ и да заминеш – ете тоа го очекуваме!

ШТО БЕШЕ ТОА ОДГОВОРНОСТ МИНИСТРЕ?!!! После 913 нови случаи! После 24 починати! После 37 нови случаи во Охрид! После 3 починати во Охрид! После неодговорноста! После поигрувањето со човечките животи и судбини… После… Не очекуваме оставка: – бидејќи за оставката се вели дека е морален чин, а такво нешто не очекуваме да поседува некој кому […]

Повеќе

Филипче: Вакцината против Ковид-19 нема да биде задолжителна, туку силно препорачана

Министерот за здравство, Венко Филипче, во емисијата „Само Вистина“ на „Канал 5“ телевизија изјави дека вакцината против Ковид-19 нема да биде задолжителна, затоа што не е влезена во календар, но ќе има силна препорака за нејзино земање.. Филипче рече дека Македонија аплицирала преку Ковакс системот за добивање вакцини против ковид-19. – Тоа е систем на СЗО […]

Повеќе