Рускоска да се престраши и да ги повика Заеви за случајот „Рекет“

Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. Цела недела, Заеви бегаат од најголемата тема во државата- инволвираноста во случајот „Рекет“, нагласува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Тој бара Заев јавно да ја потврди автентичноста на снимката во […]

Повеќе

Боки 13 ја колнеше Русковска: Господ нека ти врати!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, пред почетокот на денешното рочиште за случајот Рекет ја колнеше обвинителката Вилма Рускоска. Тој беше револтиран затоа што Рускоска не дава позитивно мислење тој да биде ослободен од затворскиот притвор и истиот да биде заменет со куќен. Зборувајќи за нов медицински извештај, за како што тврди, малигнозна состојба, Бојан […]

Повеќе

Боки 13: Барам изземање на Вилма Рускоска, имам докази против неа тешки 4 МИЛИОНИ ЕВРА!

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 на денешното судско рочиште кажа дека имал несоборливи докази за криминал поврзан со корупција на обвинителката Вилма Русковска вреден четири милиони евра. Поради тоа, побара нејзино изземање од „Рекет“. Јовановски не образложи за што станува збор, и побара совет од судијката Васка Николовска Масевска каде и […]

Повеќе

Прво се жалеше дека не му е добро, после урлаше по Камчев и Русковска во судница

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, познат уште како Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори за неговата здравствена состојба. На почетокот од судењето Јовановски рече дека разговарал со затворскиот лекар, кој му кажал дека не може да гарантира за неговото здравје. – Ве опоменувам дека ако продолжите да […]

Повеќе

Мицкоски: Русковска лаже, до денес не побарале изјава од мене

Вчерашниот настап на Вилма Рускоска уште еднаш ја потврди нејзината спрега со власта, рече денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој на прес-конференцијата пред партиското седиште демантираше дека одбивал соработка со обвинителката за организиран криминал и корупција. – Сега ми е јасно зошто Зоран Заев толку се прпелкаше веднаш да најде замена за Катица Јанева и тоа да […]

Повеќе

Што е тоа што Русковска и Заев не сакаат граѓаните да го дознаат?

Истрагата во случајот Рекет е фарса, која има за цел да го одвлече вниманието на јавноста од Зоран Заев и врвот на власта, без кој милионскиот рекет и воопшто не би бил можен, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Случајот е пријавен уште во април, по што требаше да се случи медиумски притисок за власта да се реши […]

Повеќе

Истрагата за „Рекет“ се претвори во класична фарса: Русковска и Јовевски прават се за да ја заштитат рекетарската банда на чело со Заев

Истрагата за најголемата криминална афера во историјата на Македонија се претвори во класична фарса. Наместо брза разрешница и истрага која ќе дојде главата на криминалниот октопод, гледаме како Русковска и Јовевски прават се за да ја заштитат криминалната рекетарска банда на чело со Зоран Заев, ова денеска преку соопштение го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Рускоска целосно […]

Повеќе

Господа од власта, ви дојде крајот

Еве веќе почнува и 5-тиот месец од истрагата за случајот „Рекет“, а дури сега почнаа да се викаат споредните соработници на Боки 13, а не нарачателите. Петтиот месец тече, а сеуште Вилма Русковска ги штити инволвираните политичари од власта и не ги повикува на распит да дадат исказ, истакна на денешната прес конференција портпаролот на […]

Повеќе

Русковска четири месеци кова план како да се избришат трагите кои водат кон главата на рекетарскиот октопод

Четири месеци откако е пријавен случајот со милионскиот рекет, ЈО единствено што прави е обид да ја убеди јавноста дека Боки 13 бил толку моќен што сам ја вовлекол Катица Јанева и рекетирал бизнисмени, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Четири месеци, Русковска ја влече јавноста за нос оставајќи можност да се избришат сите траги кон политичарите и […]

Повеќе

За Русковска важат двојни стандарди, а со Заев на власт, не може да се очекува ефикасна и вистинска разврска на „Рекет“

Вилма Русковска не го повикува Зоран Заев на распит за неговата инволвираност во рекетирањето, иако е посочен во досега собраните искази, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -За Вилма Русковска важат двојни стандарди. Исказ од сведок пред три месеци и беше доволен за да го обвини Митко Чавков и други лица за измислено дело тероризам, а сега Русковска […]

Повеќе