По земјоделците, пред Влада ќе протестираат и ракометарите и кошаркарите

Клубови од кошарката и од ракометот соопштија дека ќе продолжат да протестираат и дека нема да играат во понатамошниот дел од сезоната поради процедурата за добивање на ваучери кои ги вети државата. Прволигашите во ракометот и второлигашите во кошарката најавија дека нема да играат, се додека овој проблем не се реши. Бараат да се конкретизира […]

Повеќе

Колку дивоградби решија Владата и Општина Охрид, после два месеци од рокот на УНЕСКО?

Поминаа скоро два месеци откако УНЕСКО им даде рок на Владата и Општина Охрид до февруари 2020 година да се справат со дивоградбите, а видливи резултати нема. Во меѓувреме беше изработен регистар на дивоградби, при што беше соопштено дека во Охрид има 1076 дивоградби од кои 409 во заштитеното подрачје. Сепак и покрај ваквиот податок, […]

Повеќе

(ФОТО) Владата ќе плати 783.000 евра за зеленилото, претходно плаќала 47.000 евра

За одржување на зелените површини Владата ќе плати 783 000 евра.  Според објавата на Електронскиот систем за Јавни набавки склучен е договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Триста-груп“ ДООЕЛ Скопје. Според објавата на Електронскиот систем за Јавни набавки склучен е договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Триста-груп“ ДООЕЛ Скопје, компанија која единствена поднела […]

Повеќе

Владата го повлече законот за Охридскиот регион- бара мораториум на градежни активности

Владата на денешната седница донесе одлука да го повлече Законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион и им препорача на општините од регионот да прогласат мораториум на градежните активности до донесување на Планот за управување со природното и културно наследство, соопштија од Владата. Истовремено, велат од Владата, им се препорачува на […]

Повеќе

Градоначалникот Рамиз Мерко сите надлежности на Oпштина Струга ги отстапува на Владата

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општина Струга за урбанистичко планирање, градежни дозволи и издавање на концесии, како и во делот на спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО, му ги предава на Владата, […]

Повеќе

Законот за Охрид не е тој што беше презентиран во Баку, внесен е Бадинтер- реагираше и Милчин

Од иницијативата „Фронт 21/42″ реагираа дека во предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион, се додавани членови за кои не било дискутирано во формирањето на предлог-законот, кој беше презентиран од владината делегација во Баку. Велат дека се изиграни со тоа што на предлог- законот му се додавани работи за кои воопшто не […]

Повеќе

Кој е во право Атанасов или владата: Ќе учат ли основците албански јазик ?

Дали албанскиот јазик станува задoлжителен за основците, ова е прашањето кое редакцијата на „Инфомакс“ му го поставило на заменик министерот за образование во ocтавка, Петар Атанасов, откако на социјалните мрежи се појави шпeкyлација дека од трето одделение, основците зaдoлжитeлно ќе го изучуваат во училиштата албанскиот јазик без разлика на нивната етничка припадност. –На социјалните мрежи […]

Повеќе

Доктор во култура, банкар во животна средина – кои се новите министри?

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, најави дека ќе достави предлог до Собранието за избор на Трајан Димковски за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини за животна средина и просторно планирање, Хисни Исмаили за култура, Горан Милевски за локална самоуправа и Садула Дураки за политички систем и односи меѓу заедниците. Трајан Димковски досега беше шеф […]

Повеќе

Карачиќ удри по Владата на СДСМ и нивниот однос кон Вардар

Прилично директно без многу дипломатија најдобриот играч на финалниот турнир во Келн Игор Карачиќ откри дека постојат проблеми меѓу Вардар и Владата на СДСМ односно политиката -Се надевам дека Вардар ќе опстане, и дека Вардар ќе се извлече од оваа ситуација и ќе најде вистинско решение со Владата и со политиката, но штета каква држава […]

Повеќе

(ФОТО)Владата денеска ќе ја задолжи државата за нови 49 милиони евра

Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии за денес има закажано нова аукција на хартии од вредност со која планира да повлече нови 3 милијарди денари односно 49 милиони евра. Доколку се соберат сите задолжувања само во 2019 година и се додаде ова задолжување кое се планира, тогаш вкупното задолжување […]

Повеќе