Милчин до министерот Адеми: Како не ти е срам?

Со статус на фејсбук, професорот  Владимир Милчин  му се обрати на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по повод неговото интервју за „Радио Слободна Европа“, особено во оној дел каде  вели дека се појавила „хистеријата во јавноста околу тоа дека Охрид може да стане дел од таа листа на загрозено културно и природно богатство на УНЕСКО“. […]

Повеќе

(ФОТО) Милчин: Испративте дрска порака „Ми се може, бре, носете се и вие и УНЕСКО“

УНЕСКО зборува – канта тропа. Наместо да се уриваат дивоградби, им се сечат црвени ленти. Дивоградбата на советникот од ДУИ во општина Охрид Нефи Усеини кај Чинарот од сношти е новоотворена пицерија „Луна“ со решение за уривање. Поранешниот прв човек на фондацијата „Отворено општество“ Владимир Милчин смета дека со ова на граѓаните им е испратена […]

Повеќе

Законот за Охрид не е тој што беше презентиран во Баку, внесен е Бадинтер- реагираше и Милчин

Од иницијативата „Фронт 21/42″ реагираа дека во предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион, се додавани членови за кои не било дискутирано во формирањето на предлог-законот, кој беше презентиран од владината делегација во Баку. Велат дека се изиграни со тоа што на предлог- законот му се додавани работи за кои воопшто не […]

Повеќе

Милчин: Јазикот се вика македонски и никој нема право да го нарече северномакедонски или да го загради во границите

За македонскиот јазик, за неговото признавање, преименување или негирање од кого било и на каков било начин, не може и не смее да одлучува која и да е политичка партија или групација, на власт или во опозиција, коментира Владимир Милчин, поранешниот прв човек на СОРОС во Македонија и јавен поддржувач на СДСМ. Тој на својот […]

Повеќе

Милчин: Огромен број луѓе се разочарани – новата власт не ги исполни ветувањата

Додека новата власт протестираше против претходната, приоритети беа правната држава, слободата, солидарноста, а сега истите ги променија, смета професорот Владимир Милчин во гостување во дебатна емисија на Ал Џезира. Спорд Милчин огромен број луѓе кои протестираа на улиците тогаш, сега се разочарани. Тој смета дека наместо новата власт да ги исполни ветувањата од времето кога била опозиција, сега […]

Повеќе