АНКЕТА: ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ, Мицкоски политичар со најголема доверба

Доколку утре се одржат избори, 18.2% од избирачите својот глас би го дале за ВМРО-ДПМНЕ, покажува најновата теренска анкета на ИСПОС, спроведена за потребите на ВМРО-ДПМНЕ од 2 до 16 март на примерок од 1007 испитаници. Она што за првпат во анкетите е повеќе од очигледно што разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е двојна. За […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: УЈП удри по ситните трговци, затвора мали продавници во Охрид, Битола, Прилеп, додека големите блиски до власта никој не ги чепка

Изминатите неколку дена УЈП предводено од партискиот кадар на СДСМ, Сања Лукареска врши брутална хајка врз најситните трговци и продавници, додека големите трговци никој не ги контролира, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Под изговорот „контрола“ на маржите се удира врз најситните дуќанџии додека големите трговски субјекти блиски до власта се заштитени како бели мечки. Тимови составени […]

Повеќе

Мицкоски: Не им одговара силно ВМРО на никого, освен на народот и граѓаните од сите различни припадности

„Мораме умно да ги чекориме чекорите до крајната политичка цел. Затоа што со граѓаните имаме иста цел, а тоа е дека оваа криминална Влада полна со неспособност треба да замине. Они би биле најсреќни да ние им дадеме на нив оправдување да останат уште подолго од тоа што планираме ние да останат. Затоа сакам на […]

Повеќе

Анкета ИРИ: Убедлива предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ

Ако утре се одржат предвремени парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе однесе убедлива победа, прогнозира ИРИ во својата последна анкета објавена утрово. Според неа, ВМРО-ДПМНЕ има поддршка од 20% од граѓаните, а СДСМ кај 16%. ДУИ има доверба од 7%, Алијанса, Левица 4% колку што има и БЕСА. Истражувањето беше спроведено во име на Центарот за анкетни […]

Повеќе

Градоначалникот Кирил Пецаков со отчет за сработеното во првите 100 дена од мандатот

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, го презентираше сработеното на новата локална самоуправа на денешниот отчет насловен Промени што носат иднина – 100 дена локална власт отчет на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме говорот на Пецаков. “100 дена Локална власт навидум премал период за да се реализираат ветените проект, но сосем доволен за да […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ во недела со отчет за сработеното за 100 дена градоначалници

Во насока на транспарентноста и отвореноста кон граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ во недела ќе одржи целодневен настан во објектот на Македонската филхармонија, кој ќе финишира со отчет за првите сто дена од управувањето на општините од страна на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ, соопштија од партијата. Слоганот под кој ќе се одржи настанот е „ПРОМЕНИ ШТО НОСАТ ИДНИНА” – 100 […]

Повеќе

Кирил Пецаков реизбран во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, вечерва на седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ беше реизбран во Извршниот комитет на партијата. После реизборот, Пецаков се огласи на Фејсбук и за заблагодари за довербата укажана од претседателот Христијан Мицкоски. “Со истата желба, енергија и елан како и при првиот мој избор во 2018 година, се до крајната […]

Повеќе

Избрани новите потпретседатели и новиот извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги објави имињата на новите потпретседатели на партијата. ВМРО-ДПМНЕ добива двајца нови потпретседатели. Тоа е Тимчо Муцунски, кој е универзитетски професор на Правниот факулет Јустинијан Први, и градоначалник на Општина Аеродром кој издвојуваше убедлива победа уште во првиот круг. Муцунски дел од соето образование го има стекнато во […]

Повеќе

Наместо СДСМ да ја лаже јавноста за Пецаков, да каже зошто кријат дека Зечевиќ без заштита ширеше КОВИД зараза за Водици во Охрид, очекуваме кривична пријава

СДСМ крие дека Зечевиќ бил позитивен и ширел зараза во Охрид! СДСМ додека ја замајува и лаже јавноста за охридскиот градоначалник Кирил Пецаков, нивниот генерален секретар Миле Зечевиќ на 19-ти во Охрид за време на Водици, без заштита, без маска ширеше корона меѓу охриѓани. Миле Зечевиќ и официјално е позитивен на корона вирусот од 20-ти […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со најголема предност од 4,6% пред СДСМ на анкетата на ИПИС

Ако утре се одржат предвремени парламентарни избори, мнозинството ќе се определи за ВМРО-ДПМНЕ, покажуваат резултатите на телефонската анкета што ја спроведе Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС). Од 1124 испитаници кои учествувале во истражувањето во периодот помеѓу 17 и 19 јануари 2022, 22,5 проценти својот глас би ѝ го довериле на опозициската партија. За партијата […]

Повеќе