СДСМ и Константин Георгиески спроведуваат брутална партизација на администрацијата

СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески спроведуваат брутална партизација на администрацијата. Од една страна зборуваа за пренатрупана администрација и реформи, а од друга страна секојдневно во јавните претпријатија се отворат огласи, се прават нови систематизации, се преземаат вработени. Ова го истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Перчо Божиновски, кој го повика Георгиески да одговори дали процесот […]

Повеќе

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ освежен со единаесет нови членови

На предлог на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, а со одлука на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Општинскиот комитет на партијата е освежен со 11 нови искусни лица кои се дел од општествениот живот со нивната професионалност и препознатливи со своите досегашни активности. Составот е освежен со следните членови: Наум Јамандиев – Факултет за […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ бара од „Водовод“ веднаш да ги реши проблемите со водоснабдувањето во Лакочереј и да им овозможи на жителите непречено снабдување со вода за пиење

Со Локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески нема ден, а граѓаните на Охрид да не се изложени на проблеми. Тоа е неодговорно, недозволиво и нехумано, истакна портпаролот на ВМРО ДПМНЕ ОК Охрид, Перчо Божиновски. -Нема ден да не снема вода за пиење во дел од градот. Секојдневното живеење на граѓаните и туристите […]

Повеќе

Власта и Константин Георгиески не се во можност да се справат со запалената депонија Буково веќе две недели

СДСМ и градоначалникот Константни Георгиески и натаму одат спротивно препораките на УНЕСКО за Охрид.„Европски“ Охрид треба да има нула отпад. Но, се случува сосем спротивното. Ова денеска го истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Перчо Божиновски. -Власта на СДСМ се однесува неодговорно и на незаконски начин депонираа отпад и ѓубре на Мауцкер. Рано наутро без […]

Повеќе

Средба на претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Охрид и кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО ДПМНЕ на неодамнешните локални избори со францускиот амбасадор

Во текот на денешната посета на неговата екселенција, амбасадорот на Франција во Република Македонија, Кристијан Тимоние, на наше големо задоволство беше остварена средба и со нашите претставници Сашо Донев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид и Митре Милошевски, кандидат за градоначалник од нашите редови на неодамнешните избори за градоначалник на општина Охрид. -Во пријателска и […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид со честитка до граѓаните кои го празнуваат Меѓународниот ден на балканските Египќани

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид упатува искрени честитки до сите граѓани кои го празнуваат Меѓународниот ден на балканските Египќани. Во честитката се вели: „Меѓусебната толеранција ги гради темелите на доверба и почитување како универзални вредности кои треба да се негуваат. Египќаните се интегрален дел од македонското општество, па затоа Охрид и Република Македонија треба да се стремат […]

Повеќе

Додека Алексијоски недомаќински ги троши парите на граѓаните, поскапувањето на водата никако да престане

Откако СДСМ е на власт во Охрид, ниту животот дојде, ниту Охрид тргна напред. Скандалите на функционерите од СДСМ никако да запрат кога е во прашање трошењето народни пари, истакна претседателката на УЖ и советник во Советот на Општина Охрид, Лидија Петкоска. Според Петкоска, Владимир Алексијоски, директорот на МЈП „Проаква“ – Р.Е. „Водовод“ треба да […]

Повеќе

Со СДСМ и Георгиески 2019 година ќе биде година на срамот во образованието!

СДСМ откако дојде на власт образованието во Охрид го допре дното. Со СДСМ и градоначаликот Константин Георгиески нема нови градинки, нема нови училишта. Ова го истакна портпаролот на ВМРО ДПМНЕ ОК Охрид, Перчо Божиновски, кој посочи дека со ребалансот на буџетот има 1.791.500 денари помалку општински средства за основно и 3.500.000 денари помалку за средно […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид со осуда за вчерашниот инцидент во Советот: Дигнитетот на Советот е нарушен, надлежните сериозно да се позанимаваат со случајот

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид осудува секаков вид насилство и затоа остро реагираме и го осудуваме вчерашниот инцидент на седницата на Совет на општина Охрид. Институцијата Совет го достигна дното за што ВМРО-ДПМНЕ постојано апелираше и предупредуваше за неговото институционално паѓање. Тоа се случуваше изминатите две години преку низа непринципиелности, праксата на недоаѓање на седниците на Совет […]

Повеќе

СДСМ и Константин Георгиески кратат пари предвидени за капитални инвестиции и ги пренаменуваат за раздолжување

За жал, серијата лоши вести поврзани со градот на чело со СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески продолжува со најавениот ребаланс на буџетот на Општината за наредната седница на Совет, истакна Сашо Донев, претседател на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. –Замислете без никаков срам, од досега најголемиот буџет во историјата на градот се бришат милионски суми од програмите […]

Повеќе