ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нека 11 Октомври ни биде патоказ, да ја чуваме слободата, сувереноста и независноста на нашата татковина, Република Македонија!

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струга, на сите граѓани на Република Македонија им го честита 11 Октомври – Денот на народното востание. Во честитката се вели: „Овој ден е симбол на непокорот и слободарскиот дух на македонскиот народ. Токму на овој ден 11 октомври 1941 година, благодарение на храбрите и непоколебливи борци, сонот на многу генерации […]

Повеќе

Додека СДСМ троши илјадници евра на апетисани и морски плодови, јавните претпријатија во Струга се пред тотален колапс

Владата на СДСМ, ја колабира целата држава! Јавните претпријатија во Струга се пред тотален колапс!, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга и додаваат дека во време кога се соочуваме со пандемија, која ќе предизвика сериозна економска криза, кога здравството нема доволно респираторни машини и јавните претрпијатија немаат финансии да им обезбедат плати на вработените, Владата на […]

Повеќе

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ Струга, ќе достават предлог мерки за полесно справување со кризата предизвикана од коронавирусот

На денешната седница на Советот на Општина Струга, советниците на ВМРО-ДПМНЕ, ќе достават предлог мерки за полесно справување со кризата предизвикана од корона вирусот. Овие мерки се однесуваат на обезбедување на Надоместок за погодените занаетчии, земојделци и економски субјекти, ослободување и намалување на плаќањата, по основ на даноци и такси кон Општина Струга, а средствата […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нека овој светол ден биде нов почеток во кој го празнуваме благодетот на животот, затоа што денес животот ја победи смртта

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струга на сите православни верници им го честита најголемиот христијански празник Христовото воскресение – Велигден! Во честитката се вели: Ова е празник кога ја славиме победата на животот над смртта! Кога љубовта и вербата во Бога се пренесуваат од поколение на поколение. Празник кој не поучува дека почитувањето на христијанските вредности […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга на сите припаднички на понежниот пол им го честита 8-ми Март

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Струга на сите припаднички на понежниот пол им го честита 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената! Во честитката се вели: Вашето активно присуство во општествениот живот, борбата за вашите права, заложби и придонеси на секое поле се од голема важност! Вие сте столбот на семејството, столбот на општеството и затоа заслужувате […]

Повеќе

Откако три години не направија ништо, на СДСМ на еден месец пред избори им текна дека локалните патишта во Струга се во катастрофална состојба

Општина Струга потпиша Меморандум за соработка со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, за да се обезбедат средства за изградба и  поправка на локални патишта. Замислете на СДСМ дури денес, на еден месец пред избори им текна дека локалните патишта во Струга се во катастрофална состојба, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга. – Ако СДСМ […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нека е за многу години Прочка, празникот кој ја прочистува душата и не обединува сите

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Струга на сите верници од православна вероисповед им го честита големиот христијански празник, Проштални поклади- Прочка. Во честитката се вели: Да простиме, значи да пронајдеме добрина во себе. Да простиме некогаш е тешко, но тоа е единствениот пат за духовен мир. Денес и небото и простува на земјата, и човек му […]

Повеќе

Младите од Струга се повеќе се иселуваат

Иселувањето на младите од Република Македонија во последните три години добива разгрижувачки размери. Масовно се иселуваат нашите другари, роднини и познаници. Иселувањето е несомнено најголемиот проблем на нашето општество и држава кое се заканува директно да ја загрози и нејзината иднина, истакна Тамара Ѓонеска, секретар на УМС ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга. – Свесни дека овој проблем […]

Повеќе

Отворена шахта во близина на ООУ „Браќа Миладиновци“ во Струга, директна опасност за возрасните и најмладите

Во непосредна близина на ООУ ,,Браќа Миладиновци“, Струга, на улицата ,,Јово Стефаноски-Риле“ каде што секојдневно учениците, како и останатите граѓани поминуваат, има отворена шахта која што претставува дирекна опасност. Граѓаните и родителите кои ги носат своите деца на училиште, ја забележаа оваа опасност и остро реагираат, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга, во денешното соопштение. – […]

Повеќе

Предизборните ветувања на СДСМ за дислокација на депонијата, останаа затрупани во безбројните лаги кои ги пласираат секојдневно!

На денешната седница на Советот на општина Струга, на дневен ред е ставена точка за извештајот за потрошените средства за одржување на градската депонија. Замислете, каква иронија е кога се трошат годишно над 5.000.000 (пет милиони) денари за одржување на депонијата, а Струга и стружани се задушени од штетниот отпад кој постојано се одлага и […]

Повеќе