(ФОТО) Спасовден свечено прославен во манастирот Свети Спас во Горно Лакочереј

Празникот посветен на Вознесението Христово – Спасовден свечено со архиерејска Литургија беше прославен во истоимениот манастир во село Горно Лакочереј – Охрид. Со божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители.  Please follow and like us:

Повеќе

Денес се празнува Вознесение Христово – Спасовден

Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е во четврток. Четириесет дена по воскреснувањето Исус им се јавувал на своите ученици и ги подготвувал за нивната идна активност. Во овој период луѓето сè уште се поздравуваат со христијанскиот поздрав „Христос воскресе“ (Христос воскресна) […]

Повеќе

Вечерва и утре сите патишта водат кон манастирот Свети Спас во Горно Лакочереј

Православните верници утре го прославуваат Спасовден, празник што се празнува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духовден и секогаш е во четврток. Празнувањето почнува од вечерва, а во Охрид, верниците масовно се упатуваат кон манастирот Свети Спас во село Горно Лакочереј, каде палат свеќи за здравје, се молат, носат дарови, а црковниот одбор […]

Повеќе