(ВИДЕО) Сонцето од Кутлеш стана заштитен знак за селото Волино

Сонцето од Кутлеш стана заштитен знак за селото Волино во Општина Дебарца. Волинчани велат дека овие знамиња нема роден што може да ги извади. Целата репортажа на „360 степени“, погледнете ја во видеото во продолжение… ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Македонски манифест: Јавно обраќање до македонскиот народ по повод полициската репресија на Владата на Заев во Волино

Демонстрација на идентификацискиот фашизам Македонски манифест најенергично ја осудува полициската репресија на владата на Заев врз жителите на Волино, кои решија да бидат отпор на идентитетскиот геноцид над Македонците, подготвен од цивилизациската перверзија на Брисел и домашните квислинзи. Тие, храбри и доблесни Македонци, решија да се спротивстават на бришењето на еден од архетипите на македонската […]

Повеќе

МВР бара затворски казни за 9 жители на селото Волино во кое доминира сонцето од Кутлеш

Загрозување на безбедност на полициски службеници и спречување на службено лице во вршење службено дејствие се двете основи за кривичните пријави кои ги добиле вкупно 9 жители на селото Волино општина Дебрца, информираат нивни блиски по вчерашниот инцидент, пренесува Експрес.мк Од СВР Охрид каде ја минаа ноќта приведените биле изведени пред судија каде што разбрале […]

Повеќе

Полицијата соопшти детали за вчерашниот инцидент во Волино

На 08.09.2019 во с.Волино-Дебрца на фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК Сатеска од с.Волино и ФК Црно буки од Битола околу 17.05 ч. поради незадоволство од одлука на судиите З. Т. (47) од с.Волино влегол на теренот да ги нападне. Полициски службеници интервенирале и при превземање на мерки за приведување на З.Т.. тој пружил отпор, […]

Повеќе

(ВИДЕО) Полициска бруталност на фудбалски натпревар во село Волино, Дебрца: Навивачите апсени затоа што скандирале „Никогаш Северна, само Македонија“

Попладнево се приведени повеќе лица од село Волино, општина Дебрца. Како што пренесува телевизија Алфа тие се однесени во полициска станица во Охрид затоа што на фудбалски натпревар помеѓу локалниот клуб Сатеска и Црно буки, скандирале против „преспанското“ име на земјата, а воедно и го истканувале знамето со сонцето од Кутлеш. Од друга страна според […]

Повеќе