(ФОТО) Илjадници граѓани на протестниот марш: Гоце Делчев е нашиот идентитет и црвена линија за нашето достоинство

Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Со него нема преговарање, Делчев не го даваме! Ова се дел од пораките кои македонскиот народ вечерва, сплотено, ги испрати од протестниот марш. Пред илјадниците граѓани се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека Гоце го има во химната, […]

Повеќе

Денеска протест: Гоце е Македонија и црвената линија за нашето достоинство

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Најавено е дека протестот ќе почне вечер во 18.30 часот од пред Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, […]

Повеќе

(ФОТО) Пецаков со маица со Делчев испрати порака од Собранието: Гоце е Македонија

Кирил Пецаков, пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, денеска од Собранието на Република Македонија испрати силна порака до сите македонски граѓани. – Гоце Делчев е Македонија, напиша Пецаков на социјалните мрежи. Please follow and like us:

Повеќе

„Гоце Делчев е бугарски учител и револуционер“ е предлогот од Софија што Заев ќе мора да го прифати?

Гоце Делчев е бугарски револуционер и учител кој се борел за ослободување на автономната бугарска област наречена „Македонија“ од Османлиите. Ова ќе биде еден од предлозите од бугарската комисија за историја кој ќе биде испрорачан до нивните македонски колеги на следниот состанок , дознава Република од извори во комисиите. Република уште дознава дека Владата во Скопје […]

Повеќе

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

Денеска сме овдека да ja одбележиме 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и суверена македонска држава, човекот кој што практично е Македонија и човекот на кого се темели современата македонска држава, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за време на посетата на гробот […]

Повеќе

На денешен ден: Во Баница загина македонскиот апостол Гоце Делчев, а во Дреновската клисура војводата Пере Тошев

На денешен ден Македонија изгубила двајца големи синови, македонскиот идеолог и апостол Гоце Делчев и македонскиот револуционер и војвода Пере Тошев. На 4 мај 1903 година во селото Баница, Серско, во Егејска Македонија, во борба против османлиската војска загинал Гоце Делчев, еден од најголемите идеолози на народноослободителното движење на македонскиот народ кон крајот на 19-от […]

Повеќе

Мицкоски: Името Гоце Делчев е Македонија, за него нема преговарање

Недозволиво е да се преговара за Гоце Делчев, бидејќи тоа е Македонија, рече во вечерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија „Алфа“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Како да не ме погаѓа темата за Гоце Делчев? Ние зборуваме за Гоце Делчев, овој народ го одбрал тој јунак и околу тој јунак ја содавала […]

Повеќе

148 години од раѓањето на идеологот на македонската револуционерна борба, Гоце Делчев

Македонците денеска одбележуваат 148 години од раѓањето на великанот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев, кој ослободувањето на Македонија го гледал само од самите Македонци: „Ослободувањето на Македонија се крие во внатрешното востание. Кој мисли инаку да се ослободи Македонија, тој се лаже и себеси и другите“, гласи една од пораките на великанот. Идеологот на […]

Повеќе

Името го продадоа на Грците, Гоце Делчев на Бугарите – владејачката СДСМ молчи на провокациите на Каракачанов

Гоце Делчев дошол од Кукуш и учел во бугарското воено училиште. Нема потреба од спор, има потреба од читање и културен дијалог, а не политички расправии. Политичарите можат да се караат уште 200 години, од тоа никој не добива, напротив, губат граѓаните на Македонија, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Каракачанов среде Битола. Ги […]

Повеќе