Македонците лани во Грција потрошиле 114 милиони евра

Минатата година, Грција ја посетиле 948.000 македонски државјани, бројка што е за 20 отсто помала во споредба со туристите во 2018 кога имало 1.187 000, според официјалните податоци од Банката на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Во однос на приходите за Грција од туристите од Македонија, лани достигнале до 114 милиони евра, за […]

Повеќе

ОДБИЕНО БАРАЊЕТО НА МАКЕДОНЦИТЕ: Нема учење на македонски јазик во Грција

Властите во грчкиот град Едеса- Воден, го отфрлиле барањето за учење на македонскиот јазик во јавните училишта во Грција преку Интернет курсеви. Грчките медиуми објавуваат дека градот Едеса го отфрли барањето за учење на т.н. „македонски јазик“, во јавните училиште во Грција преку интернет курсеви. Во текстот на „Греек Сити Тајмс“ се вели дека одлуката […]

Повеќе

МИЛОШОСКИ ПОТСЕТИ НА ПРЕСУДАТА ОД ХАГ: Потоа се најдоа двајца предавници и со еден потпис го продадоа вековното наследство

Се најдоа двајца предавници, па со еден потпис спротивен на референдумот, го продадоа мачно спечаленото достоинство на Македонија и вековното наследство на македонскиот народ, посочи пратеникот Антонио Милошоски, потсетувајќи на годишнината од хашката пресуда во корист на Македонија случајот со Грција. Денеска, 5 декември, е осма годишнина од правната и историска победа на Македонија во […]

Повеќе

На денешен ден ја добивме Грција, а на 17 јуни ја изгубивме Македонија

На денешен ден 2011 година Меѓународниот суд на правдата во Хаг пресуди во корист на Македонија по жалбата од 17 ноември 2008 година, во која од главниот судски орган на Обединетите нации се бараше да пресуди и да утврди дека Грција се противела на поканата за членство во НАТО на Македонија и така ги прекршила […]

Повеќе

Грците ја регистрираа „Macedonia the GReat“, како трговска ознака за „македонските производи“

Слоганот „Macedonia the GReat“, со потенцирани букви ГР како кратенка за Грција и буквата „М“ како ознака, испишани со бело на сина позадина, се новите колективни трговски ознаки за грчките производи од грчката област Македонија, односно т.н. македонски производи. Како што јави дописничката на МИА од Атина, ознаката и слоганот со кои грчките производи ќе […]

Повеќе

Свесна за дебаклот кој го очекува, Грција ќе му помага на Заев на избори?!

Симултаната канонада на грчки анализи во кои се најавува помош за Заевата влада за претстојните избори го отвора прашањето – зошто Атина го посакува СДСМ во раководењето со Македонија? Влијателните и најтиражни весници, „Катимерини“ и „То Вима“ излегоа со отворен став за потреба од иницијативи за спас на Заев од претстојниот дебакл на 12-ти април. […]

Повеќе