Жител на Џепиште узурпирал имот на МПЦ и изградил викендица

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,узурпација на недвижности“ и ,,бесправно градење“, полициската станица од Дебар, поднесе кривична пријава против М.Б.(65) од дебарското село Џепиште. Пријавениот, извршил узурпација на две катарстарски парцели, првата во месноста „Манастирец“, покрај брегот на Дебарското езеро во сопственост на манастирот „Св Арахангел Гаврил“ а втората во сопственост […]

Повеќе

Жител на Арачиново фатен со 30 килограми марихуана

На седми февруари оваа година околу 20,00 часот, на регионалниот пат Дебар-Маврово, во близина на Мелнички мост, сопрено е патничко моторно возило „Цитроен“, со скопски регистарски ознаки управувано од Ќ.М.(63) од скопско Арачиново. При преглед на возилото, полициските службеници пронајдоа и одзедоа три јутени вреќи со околу 30 килограми марихуана. Ќ.М. е приведен а по […]

Повеќе