(ФОТО) Одбелжан 21 јуни – Денот на Охридското Езеро

Со едриличарска прошетка по езерото и промоција на пловило на соларен погон, денес беше одбелжан 21 јуни, Денот на Охридското Езеро. На манифестацијата покрај градоначалникот Кирил Пецаков, присуствуваа и градоначалниците на Поградец, Илир Џаколи и на Дебрца, Зоран Ногачески. – И оваа година традиционално го прославуваме 21 јуни како Ден на Охридското езеро, со силна […]

Повеќе

Концерт на светски познатиот пијанист Јаковлев во Охрид

Во организација на Општина Охрид, а во рамки на Програмата за одбележување на 21-ви јуни – Денот на Охридското Езеро, во вторник во црквата Св.Софија со почеток во 19.00 часот ќе се одржи солистички концерт на познатиот пијанист Александар Јаковлев. Александар Јаковлев дипломирал  на Државниот конзерваториум во Ростов, каде што завршил и постдипломски студии. Во 2006 година победник е на […]

Повеќе