(ФОТО) Поставени фотоволтаични панели на депонија „Буково”

Ј.П.„Охридски Комуналец” постави  фотоволтаични панели за потребите на чуварската служба на депонијата „Буково” со што е надминат проблемот со немањето соодветни услови за снабдување со електрична енергија. На овој начин се исполнети условите за непречено функционирање на чуварската служба во три смени. Панелите се донација од фирмата „КМГ ЕОЛ КВАЗАР” Скопје. Поставена е и нова […]

Повеќе

Гори депонијата Буково – селата во околината се гушат во чад

Повторно гори депонијата Буково која претставува еколошка бомба, посебно во вечерните часови и рано наутро неподнослива миризба и чад се чувствува во одредени делови на градот и охридската околина, објави телевизија Алфа. –Јазикот од чад буквално можете да го гледате на социјалните мрежи го споделивме, од Буково до Требеништа и цел Охрид е зафатен. Ево лично […]

Повеќе

Донев: Буково ги труе нашите деца, тоа е реалноста, а не насмеаниот Коста во скапа опрема на рекламниот спот на СДС

И покрај фалбите на локалната власт дека депонијата Буково е изгасната, таа повторно гори, чади и ги труе граѓаните. Утрово за тоа реагираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид и носител на советничката листа на партијата за Советот на Општина Охрид, Сашо Донев. Тој на Фејсбук објави видео од чадот и напиша: “Буково, Охрид, денес…Ова е […]

Повеќе

О2 Иницијатива: Депонијава Буково според УНЕСКО требаше да е затворена до декември 2020, Охрид смрди навечер и на сабајле од овој отров што го дишеме

О2 Иницијатива реагира на социјалните мрежи за состојбата на депонијата Буково. “Буково. Денеска. И вака СЕКОЈ ДЕН, ЦЕЛО ЛЕТО, откако ќе стопли и се додека не залади. А бе има ли НОРМАЛЕН во оваа држава?!?!! Ниту чувар имаше, ниту некој затрупува со земја, луѓево што ги возат камиониве со ѓубре и што ги истовараат – […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Уште колку казни треба да напишат институциите за Георгиески да го разреши Грданоски?

Депонијата Буково гори, казните се редат, а Георгиески крева раменици додека здравјето на граѓаните е во опасност. И Државниот Инспектор за животна средина – Охрид на лице место константира дека гори депонијата Буково. Доказ за тоа е и изречената казна за Директорот на ЈП ,,Охридски Комуналец”. Ако Георгиески постојано го следи функционирањето на депонијата тогаш […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Депонијата Буково ги труе жителите, а Георгиески не мрда ни со прст

Депонијата Буково ги труе и ги труе жителите на Охридскиот регион, а Георгиески не мрда ни со прст. За Георгиески поважни се партиските интереси иако повеќе од три месеци неподнослива миризба и чад се чувствува во делови од градот и околните села. Георгиески треба да се засрами затоа што не презема ништо додека загадениот воздух […]

Повеќе